Students' learning of quadratic equations through use of interactive whiteboard and graphing software
İnteraktif tahta ve grafik yazılımı kullanımıyla öğrencilerin kuadratik denklem öğrenmesi
- Tez No: 177285
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
 - Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, interaktif tahta ve bilgisayar teknolojisinin ikinci derece denklem grafikleri konusundaki Türkçe-Matematik branşı mezun öğrenciler üzerindeki etkisini ölçmektir. İki grup Türkçe-Matematik branşı öğrencileri deney ve kontrol grubu olarak seçilmiştir. Deney grubu 32 ve kontrol grubu 33 öğrenciden oluşmaktadır. Kontrol grubu geleneksel eğitim metodu ile konuyu öğrenirken, deney grubu aynı konuyu interaktif tahta ve bilgisayar ile öğrenmiştir. Grafik Başarı Testi, Bilgisayarlı Eğitime Karşı Tutum Ölçeği, Matematiğe Karşı Tutum ölçeği ve röportajlar veri toplamak için araç olarak kullanılmıştır. Grafik başarı testi ön test, son test ve gecikmeli son test olarak her iki gruba da uygulanmıştır. Tutum ölçekleri ise sadece deney grubuna eğitim öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of using interactive whiteboard and computer technology on graduate language and mathematics student? performance in quadratic equation functions graphics. Two groups of language and mathematics graduate students were selected for the study; one for experimental group and the other for control group. The experimental group consists of 32 students, and control group consists of 33 students. The control group is thought by traditional learning whereas the experimental group is thought the same topic by interactive whiteboard and computer technology. Graphic Achievement Test (GAT), Attitudes toward Technology Scale (ATTS) and Attitude toward Mathematics Scale (ATMS) and interviews were used as a data collection instruments. GAT applied as a pre-test, post-test and delayed post-test on both of the groups. However the attitudes scales applied only experimental group before and after the treatment.