Optical properties of some quaternary thallium chalcogenides
Bazı dörtlü talyum çalkogenitlerin optik özellikleri
  1. Tez No: 177287
  2. Yazar: KADİR GÖKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ÖZKAN, PROF. DR. NİZAMİ HASANLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tl4In3GaSe8, Tl4InGa3Se8, Tl4In3GaS8, Tl2InGaS4 ve Tl4InGa3S8 zincirli ve katmanlı kristallerinin optik özellikleri, fotoışıma ve geçirgenlik-yansıtıcılık deneyleri aracılığıyla incelendi. 475-800 nm dalgaboyu aralığında kaydedilen fotoışıma spektrumlarında çeşitli ışıma bantları görüldü. 15-300 K aralığında yapılan sıcaklık ve 0.13×10-3-110.34 W cm-2 aralığında yapılan uyarım gücü bağımlı deneyler, gözlemlenen bantların sebebinin elektron ve deşiklerin, verici-alıcı veya iletim bandı-alıcı enerji seviyeleri üzerinden yeniden birleşmeleri olduğu anlaşıldı. 400-1100 nm dalgaboyu aralığında yapılan geçirgenlik-yansıtıcılık deneyleri sonucu, örneklerin doğrudan ve dolaylı enerji bant boşlukları bulundu. Dolaylı enerji bant boşluğunun sıcaklığa göre değişim oranı, 10-300 K sıcaklık aralığında yapılan geçirgenlik deneyleri sonucu bütün örnekler için negatif olarak bulundu. Titreşim enerjileri, dağılma enerjileri ve sıfır frekans kırınım indisleri, Wemple?DiDomenico tek-etkin-osilatör modeli kullanılarak bulundu. Bunların yanısıra, bütün kristallerin yapısal parametreleri, X-ışını saçılım verileri kullanılarak hesaplandı. Ayrıca, örneklerin bileşim parametreleri de enerji dağılımlı spektrum analizi deneyleri aracılığıyla bulundu.
Özet (Çeviri)
Optical properties of Tl4In3GaSe8, Tl4InGa3Se8, Tl4In3GaS8, Tl2InGaS4 and Tl4InGa3S8 chain and layered crystals were studied by means of photoluminescence (PL) and transmission-reflection experiments. Several emission bands were observed in the PL spectra within the 475-800 nm wavelength region. The results of the temperature- and excitation intensity-dependent PL measurements in 15-300 K and 0.13×10-3-110.34 W cm-2 ranges, respectively, suggested that the observed bands were originated from the recombination of electrons with the holes by realization of donor-acceptor or free-to-bound type transitions. Transmission-reflection measurements in the wavelength range of 400-1100 nm revealed the values of indirect and direct band gap energies of the crystals studied. By the temperature-dependent transmission measurements in 10-300 K range, the rates of change of the indirect band gap of the samples with temperature were found to be negative. The oscillator and dispersion energies, and zero-frequency refractive indices were determined by the analysis of the refractive index dispersion data using the Wemple?DiDomenico single-effective-oscillator model. Furthermore, the structural parameters of all crystals were defined by the analysis of X-ray powder diffraction data. The determination of the compositional parameters of the studied crystals was done by energy dispersive spectral analysis experiments.