Openmore: A content-based movie recommendation system
Openmore: İçerik bazlı film tavsiye sistemi
  1. Tez No: 177286
  2. Yazar: ÖZNUR KIRMEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. AYŞENUR BİRTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Web ortamındaki hızlı büyüme, bilgi yükü problemini artan bir hızla ciddi bir sorun haline getirmektedir. Kullanıcılar genelde internetten erişebildikleri çok büyük miktarlardaki bilgi karşısında şaşırmakta ve kendi ihtiyaçlarını karşılayacak en uygun bilgiyi bulabilme sorunuyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Tavsiye sistemlerinin, bu probleme önemli bir çözüm yaklaşımı olduğu kanıtlanmıştır. Bu tez çalışmasında, temeli içerik bazlı filtreleme tekniğine dayanan, OPENMORE film tavsiye sistemi sunulmaktadır. Bu çalışmanın ayırt edici özellikleri, kullanıcı ve öğe profillerini oluşturmada ve değiştirmede kullanılan yöntem ve kullanıcı profillerinin iyileştirilmesinde kullanılan optimizasyon tekniklerinde yatmaktadır. Önerilen sistem, film içerik bilgilerini farklı boyut kümelerinin özellikleri olarak düzenlemekte, her özelliğe filmlerden bağımsız olarak sabit bir özellik ağırlığı atamaktadır. Bu özellik ağırlıkları ve kullanıcı geribildirimleri, kullanıcı profilini oluşturmakta kullanılmaktadır ve oluşturulan profiller kullanılan optimizasyonlarla iyileştirilmektedir. Kullanıcılar profillerini görebilmekte, güncelleyebilmekte ve pozitif ve negatif geribildirimlerini film özellikleri bazında birden fazla durum önceliği olarak düzenleyebilmektedirler.
Özet (Çeviri)
The tremendous growth of Web has made information overload problem increasingly serious. Users are often confused by huge amount of information available on the internet and they are faced with the problem of finding the most relevant information that meets their needs. Recommender systems have proven to be an important solution approach to this problem. This thesis will present OPENMORE, a movie recommendation system, which is primarily based on content-based filtering technique. The distinctive point of this study lies in the methodology used to construct and update user and item profiles and the optimizations used to fine-tune the constructed user models. The proposed system arranges movie content data as features of a set of dimension slots, where each feature is assigned a stable feature weight regardless of individual movies. These feature weights and the explicit feedbacks provided by the user are then used to construct the user profile, which is fine-tuned through a set of optimization mechanisms. Users are enabled to view their profile, update them and create multiple contexts where they can provide negative and positive feedback for the movies on the feature level.