A simulation study on marginalized transition random effects models for multivariate longitudinal binary data
Çok değişkenli ve iki sonuçlu panel verisi için marjinal geçişli rastgele etkiler modelleri üzerine bir benzetim çalışması
- Tez No: 177303
- Danışmanlar: DR. ÖZLEM İLK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
- Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada, bir benzetim çalışması yapılmış ve bu çalışmadan elde edilen veriye istatistiksel bir model uydurulmuştur. Benzetim çalışmasından elde edilen verinin, maaşını belirli bir bankadan çeken müşterilerin müşteri memnuniyeti olduğu varsayılmıştır. Verimiz, iki sonuçlu ve iki bağımlı değişkenli panel veridir. Verinin 200 bireyden dört değişik zaman dilimi için toplandığı varsayılmıştır. Bu şekildeki veri kümelerinde iki tür bağımlılık ?birey içi ölçümleri arası bağımlılık, bağımlı değişkenler arası bağımlılık- önemlidir ve önerilen modelle bu tür bağımlılıklar gözönüne alınmıştır. Model, üç düzeyli Marjinal Geçişli Rastgele Etkiler Modelleridir. Bu modelin birinci düzeyinde bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisi ölçülürken, ikinci düzeyinde zamana bağlı değişimler dikkate alınır; üçüncü düzeyinde ise bireyler arasındaki değişiklikler ölçülür. Model uyumu için Markov Zinciri Monte Carlo yöntemi kullanılmıştır. Bu benzetim çalışmasında, beklenen değerler ve gerçek değerler arasındaki farklar, model doğru şekilde belirlendiğinde ve belirlenmediğinde araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına dayanarak, doğru model ile daha iyi bir yakınsama sağlandığı söylenebilir. Diğer düzeylere kıyasla, modelin bireyler arası farkları ölçen üçüncü düzeyinde modelin yanlış belirlenmesi olayına daha duyarlı tepkiler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a simulation study is held and a statistical model is fitted to the simulated data. This data is assumed to be the satisfaction of the customers who withdraw their salary from a particular bank. It is a longitudinal data which has bivariate and binary response. It is assumed to be collected from 200 individuals at four different time points. In such data sets, two types of dependence -the dependence within subject measurements and the dependence between responses- are important and these are considered in the model. The model is Marginalized Transition Random Effects Models, which has three levels. The first level measures the effect of covariates on responses, the second level accounts for temporal changes, and the third level measures the difference between individuals. Markov Chain Monte Carlo methods are used for the model fit. In the simulation study, the changes between the estimated values and true parameters are searched under two conditions, when the model is correctly specified or not. Results suggest that the better convergence is obtained with the full model. The third level which observes the individual changes is more sensitive to the model misspecification than the other levels of the model.