Hyperreality and androidization in Philip K. Dick's A Scanner Darkly
Philip K. Dick'in Karanlığı Taramak adlı romanında hipergerçeklik ve androidleşme
- Tez No: 716505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma A Scanner Darkly eserindeki karakterlerin ikiye bölünmesinin sebebini postmodern topluma Philip K. Dick'in düşünceleriyle bakarak, postmodern toplumdaki kimlik karmaşasını ve robotlaşmayı madde bağımlılığı, kişiliği yok eden son teknoloji kıyafetler ve gözetleme üzerinden inceleyecektir. Bu eser, karakterlerin toplumun işleyişinin getirdiği akıl hastalıklarına nasıl yaklaşacağını konu almaktadır. Çalışmanın ilk bölümü distopik bir dünyadaki maddelerle güçlenen paranoyanın ana karakterlerin hepsini nasıl tutsak ettiğini ve gerçeklikten tamamen kopmaları üzerinedir. Philip K. Dick paranoyayı ustalıkla kullanarak beynin bölünmesi, kimlik karmaşası ve gerçeklik sorunlarını eserdeki tüm karakterleri ve anlatıyı kendi paranoyasıyla birleştirerek aynı potada eritmiştir. Bu çalışmanın ikinci bölümünde kimlik bölünmelerinin sebebi gerçek ve gerçek dışının arasındaki farkın yok olmaya başlamasıyla ilişkilendirilmiş ve Jean Baudrillard'ın hipergerçeklik ve simülasyon kuramlarıyla bağlantısı incelenmiştir. Son bölümde ise yanlış yansımalarla oluşturulan gerçeklikten kaçış aracı olarak yine paranoya ve iyileştirici etkileri konu alınmıştır. Bu tez yanlış izdüşümlerinin insanları robotlaştırmada önemli bir yeri olduğunu savunur. Romanda bu robotlaşmaya postmodern toplum sebep olsa da merkezin dışında kalanlar da zamanla refleks makinelerine dönerler. Yaşadıkları toplumun fikirlerinden uzaklaşmaya çalıştıkça, toplum onları uyum sağlayana kadar cezalandırır. A Scanner Darkly bu evrimden sonra geri dönüş olmayacağını vurgular. Refleks makinelerinin sadece onlara verilen görevi tamamlayacak kadar enerjileri vardır. Robotlaşmış insanlar sanrılı, yaşadığı topluma karşı yabancılaşmış, iradesiz ve enerjisini kendini uyuşturan kaçış yollarında aradıkça daha çok kaybolan refleks makineleridir. Bu çalışma boyunca, Philip K. Dick'in A Scanner Darkly romanı Jean Baudrillard'ın simülasyon, hipergerçeklik kavramları çerçevesinde ve yozlaşmış hipergerçek bir toplumdaki robotlaşmış insanların sürekli gözetlenmesi ve kurumlar üzerinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This research will scrutinize A Scanner Darkly's characters whose minds are split into two by examining the postmodern society, using Philip K. Dick's reasoning, and analyzing the confusion of identity and androidization in the postmodern society by using substances and surveillance, as well as state-of-art suits that destroy individuality. This study focuses on how the characters in the novel deal with mental illnesses brought on by society's functioning. The first section of the study looks at how paranoia, which is exacerbated by the drugs in the dystopian world, enthralls all of the key characters and causes them to lose touch with the reality. By integrating all of the characters and the story with his paranoia, Philip K. Dick successfully melts the issues of brain division, identity confusion, and reality into one pot. The removal of the difference between the real and the unreal is linked to the source of identity divisions in the second chapter of this study, and Jean Baudrillard's relationship with hyperreality and simulation theories is addressed. The final section discusses paranoia and its healing effects as a way of escaping from reality caused by false reflections. This thesis contends that erroneous projections play an essential role in the roboticization of humanity. As we become more functional than the human who is attached to reality, hyperreality starts to robotize us as in A Scanner Darkly. This androidization process is accomplished by post-modern society in the novel, however, those who are marginalized, eventually, have become reflex machines as well. As they try to refrain from the ideology of the society they live in, it punishes them with agony until they admit fitting in. A Scanner Darkly's insinuation is that regeneration is impossible after having entered the condition of an androidization. The reflex machine has just enough resources to concentrate on the immediate mission. It is delusional, alienated, and absent of free will which recharges its batteries by mind-numbing escapisms that contribute only to more disorientation. Throughout this study, Philip K. Dick's ideas in concept of Jean Baudrillard's terms simulation and hyperreality, facilities, and robotized humans within a hyper-real society that have corrupted ideologies and who are constantly under surveillance will be scrutinized.