On multivariate longitudinal binary data models and their applications in forecasting
Çok değişkenli iki değerli uzunlamasına veri modelleri ve bu modellerin öngörü uygulamaları
- Tez No: 318890
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM İLK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tezde esas olarak, çok değişkenli iki değerli uzunlamasına veri üzerine yoğunlaştık, ve gerektiğinde diğer bağımlı değişken ailelerini de dikkate aldık. Çok değişkenli marjinal model üzerine olan ve bağımlı değişkene özgü parametre varsayımı yapan çok değişkenli marjinal model (MMM1) olarak adlandırılan bir modeli genişlettik ve bütün bağımlı değişkenler için ortak parametre varsayımı yapan marjinal model (MMM2) olarak adlandırılan çok değişkenli marjinal modeli geliştirdik. İki farklı R paketi, mmm ve mmm2, sırasıyla bu modeller ile parametre tahmini yapabilmek için hazırlanmıştır. Ayrıca, çok değişkenli iki değerli uzunlamasına veri için, probit normal marjinalleştirilmiş geçişli rastgele etkili model (PNMTREM) adlı marjinalleştirilmiş çok değişkenli modeli geliştirdik. Bu model ile birlikte, Kapalı Fonksiyonun Varlığı Teoremi, geçişli yapıya sahip marjinalleştirilmiş çok seviyeli modellerin seviyelerini açıkça bağlamak için ilk kez sunulmuştur. pnmtrem adlı R paketi bu modelin parametre tahmini için hazırlanmıştır. PNMTREM ile Iowa Gençlik ve Aileleri Projesi (IYFP) kapsamında toplanan veri analiz edilmiştir. Tek ve çok değişkenli modellerden oluşan beş farklı model, çok değişkenli iki değerli uzunlamasına verinin ileriye dönük tahmini için ele alınmıştır. Kıyaslama amacı güden ve herhangi bir modele bağımlı olmayan veri üretimini esas alan bir simülasyon çalışması, bu amaç için gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, bağımsız değişkenlerin ileriye dönük tahmini de ele alınmıs¸tır. Annelerin Stresi ve Çocukların Hastalığı (MSCM) verisi bu karşılaştırmayı gerçek hayat uygulamasında örneklemek için kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar marjinalleştirilmiş modellerin, marjinal modellere göre daha iyi ileriye dönük tahmin yaptığını göstermektedir. Simülasyon sonuçları da bu sonuçları doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we mainly focus on multivariate longitudinal binary data models, and we also consider other types of response families when necessary. We extend a work on multivariate marginal models, namely multivariate marginal models with response specific parameters (MMM1), and propose multivariate marginal models with shared regression parameters (MMM2). Two different R packages, mmm and mmm2 are proposed to fit them, respectively. We further develop a marginalized multivariate model, namely probit normal marginalized transition random effects models (PNMTREM) for multivariate longitudinal biivnary response. By this model, implicit function theorem is introduced to explicitly link the levels of marginalized multi-level models with transition structures for the first time. An R package, pnmtrem is proposed to fit the model. PNMTREM is applied to data collected through Iowa Youth and Families Project (IYFP). Five different models, including univariate and multivariate ones, are considered to forecast multivariate longitudinal binary data. A comparative simulation study, which includes a model-independent data simulation process, is considered for this purpose. Forecasting independent variables are taken into account as well. Mother?s Stress and Children?s Morbidity (MSCM) data were used to illustrate this comparison in real life. Results show that marginalized models yield better forecasting results compared to marginal models. Simulation results are in agreement with these results as well.