Futbol maç anlatımlarından üstveri çıkarma
Metadata extraction from text in soccer domain
- Tez No: 177317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN KESİM ÇİÇEKLİ, DOÇ. DR. İLYAS ÇİÇEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Video veritabanları ve bu veritabanlarından içerik bilgisinin elde edilmesi teknolojiningelismesiyle birlikte popüler olmaya baslamıstır. Video içerigine yardımcı veriler, bilgiçıkarım teknikleri ile elde edilebilmektedir. Bir popüler yardımcı veri çıkarım teknigi,metinden bilgi çıkarımıdır. Futbol, film ve haber bültenleri gibi alanlar için videoile birlikte ilgili metin bulunabilir. Biz bu tezde futbol alanının maç raporlarındanyardımcı veri çıkarımı yaklasımını ortaya koyuyoruz. UEFA kupası ve UEFA sampiyonlarligi maç raporları web crawler aracılıgı ile UEFA'nın web sitesinden indirilmektedir.Düzenli ifadeler kullanarak, maç raporları isaretlenmekte ve daha sonra olaylarıbu açıklanan maç raporlarından el ile yazılan kurallar yardımı ile seçilip çıkartılmaktadır.Bunların yanında, iki tane bilgi çıkarımı algoritmasını aynı maç verilerine uygulanılmıstır.Seçip çıkarılan olaylar MPEG-7 dosyasında saklanmaktadır. MPEG-7 maçkısmında sorgulanan olayları kullanan bir arabirim ile ortaya koyuyoruz ve baglantılıbir maç videosu bulunabilirse, bulunan olaylara denk gelen video parçaları oynatılır.
Özet (Çeviri)
Video databases and content based retrieval in these databases have become popularwith the improvements in technology. Metadata extraction techniques are used forproviding data to video content. One popular metadata extraction technique for multimediais information extraction from text. For some domains, it is possible to findaccompanying text with the video, such as soccer domain, movie domain and newsdomain. In this thesis, we present an approach of metadata extraction from matchreports for soccer domain. The UEFA Cup and UEFA Champions League MatchReports are downloaded from the web site of UEFA by a web-crawler. These matchreports are preprocessed by using regular expressions and then important events areextracted by using hand-written rules. In addition to hand-written rules, two differentmachine learning techniques are applied on match corpus to learn event patterns andautomatically extract match events. Extracted events are saved in an MPEG-7 file. Auser interface is implemented to query the events in the MPEG-7 match corpus andview the corresponding video segments.