Futbol kulüplerinin maç sonuçlarının borsa değerine etkisi: Borsa İstanbul'a kote spor şirketleri üzerine bir uygulama
Effect of match results on market value of football clubs: A study on sport clubs liste in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 414555
  2. Yazar: YÜCEL SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Finansal piyasa oyuncuları kazanç sağlayabilmek için geleceği tahmin etmeye çalışmaktadır. Bir grup bilim adamı bunun imkânsız olduğunu, piyasaların etkin olduğunu ve etkin bir piyasada geleceğe ilişkin öngörülerde bulunmanın mümkün olmadığını savunmaktadır. Bir diğer grup ise belirli durumlarda piyasaların ne yönde hareket edeceğinin önceden bilinebileceğini iddia etmektedir. Bu tezin amacı Etkin Piyasalar Hipotezi ile davranışsal finans yaklaşımlarını karşılaştırmaktır. Çalışma kapsamında Borsa İstanbul'da işlem gören Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş., Fenerbahçe Futbol A.Ş., Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. ve Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş. şirketlerinin hisse senetlerinin hareketleri ile bu şirketlerin futbol takımlarının maç sonuçları arasındaki ilişki incelenmiştir. Söz konusu hisselerin halka arz tarihlerinden 2012 yılına kadar yapılan maçlar arasından seçilen 433 maç için olay çalışması metodolojisi kapsamında yapılan çalışmada hisse değerindeki değişim ile maç sonuçları arasında güçlü bir ilişki tespit edilememiştir. Anahtar Sözcükler Davranışsal Finans, Piyasa Etkinliği, Olay Çalışması, Spor Kulübü
Özet (Çeviri)
Players of financial markets always try to guess the future to make profit. Some scientists claims that the markets are efficient and it is impossible to make any guesses about the future of an efficient market. On the other hand another group claims that in some circumstances it is possible to anticipate the direction of the market. The aim of this thesis is to compare Efficient Market Hypothesis and Behavioral Finance. The relationship between the movements of the shares of Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş., Fenerbahçe Futbol A.Ş., Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. and Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş. which are traded in Borsa İstanbul and the results of the matches of the football clubs owned by those companies has been analyzed in the study. A strong relation could not been identified between the changes in the said share prices and match results where event study methodology has been applied for selected 433 matches which has taken place from the initial public offering of the shares until 2012. Key Words Behavioral Finance, Market Efficiency, Event Study, Sport Club