Genç futbol oyuncularının maç aktivite profillerinin fiziksel performansla ilişkisi
The relationship between match activity profile and physical performance at young soccer players
  1. Tez No: 507696
  2. Yazar: EMRE RECEP ALİ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET İSMET TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Genç futbol oyuncularının resmi futbol müsabakası sırasındaki aktivite profillerini ölçmek ve maksimal oksijen tüketim kapasiteleri ile maç aktivite profilleri arasında ilişki olup olmadığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya tamamı aynı takımda yer alan 13 yaş grubundaki 18 futbol oyuncusu, gönüllülük esasına göre alınmıştır. Katılımcılara YO-YO IR1 testi uygulanmıştır. Maç aktivite profilleri resmi lig maçları sırasında, üzerlerine yerleştirilen Küresel Yer Belirleme Sistemi (GPS) kullanılarak ölçülmüştür (VXsport, VXlog330A, Yeni Zelanda). Bulgular: Katılımcıların, kat ettikleri toplam mesafe 4772±919 metredir. Müsabakaların ilk yarısında kat edilen mesafe (2425,2 m) ile ikinci yarısında kat edilen mesafe (2110,9 m) arasında anlamlı fark yoktur. Katılımcıların müsabaka esnasındaki aktivite profilleri, yürüyüş ve düşük hızda koşu: 3391,3±245,2 m, orta hızda koşu: 972,2±484,7 m, yüksek hızda koşu: 294,2±303,9 m, sprint: 4772±919 m olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: To measure match activity profile of young soccer players during competitive matches and evaluate the relationship between maximal oxygen uptake and match activity profile Methods: Eighteen soccer players from U-13 team of a soccer club were recruited to the study. Yo-Yo IR1 test was applied to players to measure maximal oxygen uptake levels. Match activity profile is determined by using GPS devices which placed into the players' uniform. Results: Total distance covered by players was 4772±919 meters. The players, covered the 2425,2 meters in first half and 2110,9 in second half. Activity profile of players: walking and jogging: 3391,3 m; moderate intensity running: 972,2 m; high intensity running: 294,2 m and sprint: 96,4 m. There is a significant and strong correlation between match activity profile and maximal oxygen uptake level of players.