Role of nitrogen in submerged plant development in Mediterranean climatic zone - a mesocosm experiment
Azotun Akdeniz iklim bölgesinde suiçi bitki gelişimi üzerindeki rolü - bir mezokozm deneyi
  1. Tez No: 177333
  2. Yazar: KORHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİK JEPPESEN, PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada artan azot ve fosfor miktarının suiçi bitki gelişimine olan etkisini belirlemek amacıyla üç ay süren bir mezokozm deneyi yapıldı. Deneyde üç NO3-N dozu, iki PO4-P dozu ile çaprazlanarak dört tekrarlı olarak uygulandı. Toplamda 24 mezokozm bir metre derinliğe, gölden yalıtılmış, sediman ve atmosfer ilişkisine açık olacak şekilde kuruldu. Her mezokozma on kök Myriophyllum spicatum bitkisi ve herbivor zooplankton popülasyonunu azaltmak için ufak boy balık yerleştirildi. Çalışma boyunca iki haftalık ve haftalık periyodlarla örnekleme ve besin eklemesi yapıldı. Uygulanan üç azot eklemesi ile deney boyunca 0.52, 1.99 ve 8.07 mg/l ortalama toplam azot derişimleri elde edilirken; uygulanan iki fosfor eklemesi ise amaçlanan seviyeden düşük, 0.05-0.1 mg/l aralığında gerçekleşen derişimler sağladı. Sonuç olarak ılıman kuşak göllerinde yapılan diğer mezokozm çalışmaları ile kıyaslandığında Pedina Gölünde daha yüksek bir besin özümsemesi gözlenmiştir. 2007 yazında gözlenen yüksek buharlaşma ve kuraklık sebebiyle 0.6 m su seviyesi düşüşü kaydedildi.Çalışma sonunda toplam bitki biyokütlesi monoton bir şekilde artmış, artan besin yoğunluğunun bitki büyümesi üzerinde tespit edilebilir bir etkisi gözlenmemiştir. Düşük seviyelerde kalan fitoplankton biyokütlesi çapraz dozlar, perifiton biyokütlesi ise azot dozları için belirgin bir farklılaşma göstermiştir. Başka çalışmalardaki benzer toplam fosfor derişimleri ile kıyaslandığında fitoplankton düşük, perifiton ise yüksek gelişim sağlamıştır. Bu durum perifitonun mezokozm su kolonundaki besini daha verimli kullanarak fitoplanktona baskı uyguladığına işaret etmektedir. Zooplankton:fitoplankton biyokütle oranı yüksek avlanma baskısını yansıtacak şekilde düşük gerçekleşmiş ve zooplankton topluluğu temelde ufak boyutlu türlerden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects of increasing nitrogen and phosphorus loading on submerged macrophyte development was tested in a mesocosm experiment for three months. Experiment consisted of three NO3-N loadings with factorial of two PO4-P loadings in a fourfoldreplicated design. Twenty four enclosures placed at one meter depth were isolated from the lake but kept open to sediment and atmosphere. Each enclosure stocked with ten Myriophyllum spicatum shoots with underyearling fish to reduce zooplankton grazers.Biweekly sampling and weekly nutrient additions were performed for three months. Mean total nitrogen (TN) concentrations sustained in nitrogen treatments through out the experiment were 0.52, 1.99, 8.07 mg/l. Both phosphorus treatmentsconverged to a mean concentration below the targeted level, ranging between 0.05-0.1 mg/l TP. In comparison to mesocosm studies in temperate lakes, higher assimilation rates for nutrients were observed in Lake Pedina. Due to extraordinarily high evapotranspiration and drought in 2007, the water level decreased 0.6 m in enclosures.Total macrophyte biomass remained indifferent to nutrient treatments with continuous growth and failed to validate any direct or indirect negative effect of increasing nutrient concentrations. Phytoplankton biomass differed significantly among factorialtreatments but remained low, while periphyton biomass differed among nitrogen treatments. In comparison with other studies the phytoplankton biomass remained low and the periphyton biomass became high for reference TP concentrations, indicating a competitive advantage of periphyton over phytoplankton on nutrient utilization in the enclosures. Zooplankton:phytoplankton biomass ratio was low throughout the experiment and zooplankton community mainly consists of smaller species, reflecting high predation pressure.