Light cone QCD sum rules and meson physics
Işık konisi kuantum renk dinamiği toplam kuralları ve mezon fiziği
  1. Tez No: 177334
  2. Yazar: İNANÇ KANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde, ışık konisi kuantum renk dinamiği toplam kurallarını (LCSR) mezonfiziğindeki bir çok probleme uyguladık. Yarıleptonik B -> eta l v bozunumlarıCabibbo-Kobayashi-Maskawa (CKM) matris elemanları hakkında bilgi edinmekiçin önemlidir. Bu bozunumun yapı çarpanlarını LCSR çerçevesinde hesapladık.Sonuçlarımız daha sonra yapılmış benzer çalışmalarla desteklenmiş ve bu benzerçalışmalar BaBar deneysel grubu tarafından CKM matrisinin b kuarktan ukuarka geçiş elemanının daha hassas hesaplanması için kullanılmıştır. Vektör birparçacığın sözdeskaler bir parçacıga ışınımsal bozunumu eğer son ürün olarak etave eta' parçacıklarını içerebiliyorsa, eta ve eta' parçacıklarının karışması olayınadair önemli bilgiler sağlayabilir. Bu nedenle LCSR metodunu ışınımsal rho ->eta foton bozunumunun etkileşim sabitini hesaplamak için kullandık. Sonucumuzg (rho eta foton)=(1.4 ± 0.2) deneysel sonuç olan g (rho eta foton)= (1.42 ± 0.12) ile uyum içerisindedir. Ayrıca hadronun iç yapısına çokbağlı olduğu için önemli bir parametre olan manyetik momenti rho mezonu içinLCSR çerçevesinde hesapladık. Sonuç olarak e/(2m_ rho) cinsinden 2.3 ±0.5şeklinde bulundu ki bu sonuç geleneksel QCD toplam kurallarından elde edilensonuca göre diğer metotlardan elde edilen sonuçlarla daha uyumludur. Hafif skalermezonların kuark içerikleri hala tartışmalıdır ve phi -> K K bozunumu f0 mezonununkuark içeriğini anlamak için önemli olduğundan bu bozunumu inceledik.Sonuç olarak bulduğumuz g (phi KK) = 4.9 ± 0.8 deneysel değer olan g (phi KK) = 4.8 ile uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we applied Light Cone QCD sum rules(LCSR) to several problems in meson physics. Semileptonic B->eta l v decays are important to getinformation on Cabibbo-Kobayashi-Maskawa (CKM) matrix elements. Wecalculated form factors of this decay in LCSR frame. Our resultsare confirmed by later studies and these similar studies had beenused for enhancing result on b to u quark transition matrixelement of CKM matrix by BaBar collaboration. We used LCSR methodalso for calculating coupling constant of radiativerho -> eta photon decay since the analysis of the vectorparticle to pseudoscalar particle radiative decay with eta andeta' mesons in final state can provide insights to the longstanding issue of the eta and eta' mixing. Our resultg_{rho eta photon}=(1.4 ± 0.2) is very close to experimentalvalue g_{ rho eta photon} = (1.42 ± 0.12). We also calculatedmagnetic moment of the rho meson in LCSR frame which is animportant parameter since it is strongly related to internalstructure of hadron. Our result 2.3 ± 0.5 in units of(e/2m_rho), is in better agreement with lattice QCD resultsthan traditional QCD sum rules. Quark contents of light scalarmesons are still under debate and we analyzed phi -> KK decays which is important for understanding the quark contentof the f0 meson. Our final result is g_{phi KK} = 4.9 ± 0.8which is in well agreement with existing experimental resultg_{phi KK} = 4.8.