PATiM: Proximity aware time management
PATiM: Yakınsallık tabanlı zaman yönetimi
  1. Tez No: 177337
  2. Yazar: AYDIN OKUTANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLİM BOZYİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Mantıksal zaman yönetimi dağıtık bir şekilde çalışan simülasyonların senkronizasyonlarında kullanılmaktadır. Bugüne kadar geliştirilmiş olan zaman yönetimi sistemlerinde, örneğin Yüksek Seviye Mimari, simülasyon elemanlarının mantıksal zamanları simülasyon içerisindeki zamanı düzenleyen tüm diğer elemanlara bağlıdır. Ancak bazı simülasyon uygulamalarında bu koşul gereksiz olarak sistemin performansını düşürmektedir. Önerilen zaman yönetimi mekanizmasında, dağıtık simülasyon içerisindeki federeler mantıksal olarak birbirleriyle ilişkisiz kümelere ayrılmaktadırlar. Federelerin birbirleriyle ilişkileri onların simülasyon uzayı içerisindeki yakınsallıklarıyla ölçülmektedir. Bu sayede federe kümeleri göreceli olarak birbirlerine daha yakın federelerden oluşmaktadır.Federe kümeleri arasındaki mesafe belirli bir miktardan daha fazla olduğunda, bu federeler arasıdaki mantıksal zaman sekronizasyonunu devam ettirmeye gerek yoktur. PATiM mekanizması içerisinde federe kümeleri birbirleriyle uzak mesafelerde olduklarında federe kümelerinin mantıksal zamanları senkronize edilmemektedir. Ancak bu federe kümeleri birbirlerine tekrar yaklaşmaya başladıklarında, mekanizmanın onların mantıksal zamanlarını tekrar senkronize etmesi gerekecektir. Simülasyon sırasındaki bu geçici bölünmelere izin verilmesi sayesinde mesajlaşma trafiğini ve zaman yönetimi hesaplama zamanlarını azaltmayı ve federeler arasıdaki paralleliği arttırmak amaçlanmaktadır.Örnek uygulamalardan elde edilen sonuçlar federe kümelenmesi yöneteminin federeler birbirlerinden uzaklaştıkları andan itibaren yerel performansı arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Logical time management is used to synchronize the executions of distributed simulation elements. In existing time management systems, such as High Level Architecture (HLA), logical times of the simulation elements are synchronized. However, in some cases synchronization can unnecessarily decrease the performance of the system. In the proposed HLA based time management mechanism, federates are clustered into logically related groups. The relevance of federates is taken to be a function of proximity which is defined as the distance between them in the virtual space. Thus, each federate cluster is composed of relatively close federates according to calculated distances.When federate clusters are sufficiently far from each other, there is no need to synchronize them, as they do not relate each other. So in PATiM mechanism, inter-cluster logical times are not synchronized when clusters are sufficiently distant. However, if the distant federate clusters get close to each other, they will need to resynchronize their logical times. This temporal partitioning is aimed at reducing network traffic and time management calculations and also increasing the concurrency between federates.The results obtained based on case applications have verified that clustering improves local performance as soon as federates become unrelated.