Delvosid'in Mus musculus üzerine toksik etkisi
Toxic effect of Delvocid on Mus musculus
  1. Tez No: 177357
  2. Yazar: PINAR GÖÇ RASGELE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN KAYMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada koruyucu gıda katkı maddesi olan Delvosid'in fare kemik iliği hücrelerinde kromozom aberasyonları (KA), mikronukleus (MN); sperm hücrelerinde sperm aberasyon test yöntemleri kullanılarak toksik etkileri araştırıldı. Bunlara ilave olarak, bazı karaciğer enzimlerinin ve total proteinin kandaki değerleri, total testosteron seviyesi araştırılarak toksik aktiviteleri değerlendirildi.KA, sperm aberasyon yöntemi, karaciğer enzimleri, total protein ve total testosteron düzeylerini tayin etmek için, erkek ve dişi fareler Delvosid'in farklı konsantrasyonları ile (200, 400 ve 800 mg/kg) 6, 12 ve 24 saat, MN yöntemi için ise 24, 48 ve 72 saat süre ile muamele edildi. Delvosid, kullanılan konsantrasyonlarda KA frekansını arttırmazken, MN frekansını ve anormal sperm sayısını arttırdı. MI, PCE/NCE oranını ve total testosteron seviyesini ise anlamlı olarak azalttı. Karaciğer enzimleri üzerinde çok önemli değişikliklere neden olmadı.Bu çalışmanın sonuçlarına göre, Delvosid, fare kemik iliği hücrelerinde; KA frekansını arttırmadığı için klastojenik değildir, ancak MN oluşumunu indüklediği için aneujeniktir. Sperm hücrelerinde morfolojik değişikliklere neden olduğu ve testosteron düzeyini azalttığı için ise germ hücresi mutajeni olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the toxic effects of Delvocid, food additive, were investigated in mice bone marrow cells using chromosome aberrations (CA), micronuclei (MN) and sperm head abnormalities. In addition some liver enzymes, total protein and total testosterone were tested in periferal blood.Male and female mice were treated with different concentrations of Delvocid (200, 400 ve 800 mg/kg) for 6, 12 and 24 hours in CA and sperm head abnormality tests, liver enzymes, total protein and total testosterone; for 24, 48 and 72 hours in MN test. Delvocid did not increase CA frequency at any of concentrations, increased significantly MN and anormal sperm frequencies. It reduced mitotic index (MI), PCE/NCE ratio and total testosterone values significantly. It did not cause significant changes on liver enzymes.It was concluded that as Delvocid did not induce CA frequency, it is not clastogenic but it is aneugenic due to induction MN formation and may be regarded as a potential germ cell mutagen due to induction sperm head abnormalities and reduction testosterone values.