Antimikrobiyal madde kullanımının ve ambalaj uygulamasının kaşar peynirinin bazı özellikleri üzerine etkileri
The Effects of use of antimicrobial agent and packing materials on the properties of kasar cheese
- Tez No: 112390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, antimikrobiyal madde (delvocid ve potasyum sorbat) ve vakum ambalaj uygulamalarının, olgunlaşma süresinin kaşar peynirinin bazı özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 6 farklı deneme peyniri üretilmiş ve olgunlaşmanın 1., 15., 30., 45. ve 60. günlerinde kaşar peynirlerinin fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri belirlenmiştir. Kontrol peyniri, %20' lik potasyum sorbat ile muamele edilen peynir, %0.55 lik delvocid ile muamele edilen peynir 16±1° C deki ve % 85±2 nemli ortamda ön olgunlaşma tamamlandıktan sonra yarısı ambalajlanmadan, diğer yarısı da PVC ile vakum altında ambalajlandıktan sonra buzdolabında 6±1° C de 60 gün süreyle depolanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the use of antimicrobial agent (delvocid and potassium sorbate) and vacum packaging application and ripening time on some properties of kaşar cheese were investigated. For this propose 6 different Laboratory type cheese were produced and 1., 15., 30., 45. and 60. days of storage for their physical,chemical and sensory properties of cheeses. Control cheese was treated with 20 % Potassium sorbate and cheeses which were as a treated and 0.5 % delvocid were stored at 16 °C and 85 % humudity for pre-ripening and half of the cheese were stored without ripening and the other half were packed with PVC and vacum and stored for 60 days at 6° C in a refrigerator.