Kaliks[4]aren bileşiğinin ve türevlerinin sentezi
Synthesis of calix[4]aren and it's derivatives
- Tez No: 177367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada p-tert-butilfenol ve formaldehitten yola çıkılarak 5,11,17,23-tetratersiyer-butyl-25,26,27,28-tetrahidroksikaliks[4]aren sentezlenmeye çalışılmıştır. Hedeflenenürünün sentezi için literatürdeki birçok metot denenmiştir. Yapılan tüm denemelerden sonrabirçok metodun karışımı olarak bir metot tayin edilmiş ve hedeflenen ürün olan kaliksarenbileşiği sentezlenmiştir. Bir sonraki hedeflenen ürünün sentezlenmesi için lithokolik asidinhidroksil grubunun asetillenmesi de literatürdeki yöntemlerle başarılmıştır. Son aşama olarakhedeflenen 5,11,17,23-tetra-tersiyer-butyl-25,26,27,28-tetrahidroksikaliks[4]arene ileasetillenmiş lith okolik asidin esterleştirme ile olan reaksiyonu için ancak bir iki denemeyapılabilmiş ancak olumlu sonuçlar elde edilememiştir. Yapılan tüm sentezler spektroskopikyöntemlerle kanıtlanmıştır.ß-peptid zincirlerinin birbiri arasındaki H bağı ilişkileride de computational chemistryyöntemleri ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to synthesis of 5,11,17,23-tetra-tert-buthyl-25,26,27,28-tetrahidroksicalix[4]arene from p-tert-buthylphenol and formaldehid. It was tried a lot ofmetod in literature to synthesis target molecule. After performed these metods it was found ametod which was mixed of known many metods. It was achieved to synthesis the next targetmolecule which was 3-o-acetyl-lithocholic acid from litohocholic acid. Final reaction of5,11,17,23-tetra-tert-butyl-25,26,27,28-tetrahidroksicalix[4]arene and 3-o-acetyl lithocholicacid was not achieved properly. All of syhthesized molecule were verified with spectroscopictechnics. In addition these studies, relations between ß-peptide strands were calculated withquantum chemicals metods. All calculations were performed with the Gaussian 03W softwarepackage under the framework of ab-initio metod.