Farklı fonksiyonel gruplara sahip kaliks[4]aren türevlerinin sentezi, nanofiberlerin üretimi ve ağır metallerin giderilmesinde kullanılması
Synthesis of the derivatives having different functional groups of calix [4] arene, their nanofibers production and using the elimination of heavy metals
- Tez No: 467374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF ERTUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez çalışmasında p-tert-bütil-kaliks[4]aren diester bileşiğinin farklı diamino grubunu sahip moleküller ile etkileştirilmesi sonucu p-tert-bütil-kaliks[4]aren diamid ve p-tert-bütil-kaliks[4]aren taçamid bileşikleri (Bileşik 3-8) sentezlenmiş, sentezlenen bu bileşiklerin yapısı spekroskopik yöntemler (FT-IR, 1H-NMR,13C-NMR ) ile aydınlatıldıktan sonra, elektrospin yöntemi ile nanofiberleri üretilmiştir. Nanofiberleri üretilen p-tert-bütil-kaliks[4]aren diamid ve p-tert-bütil-kaliks[4]aren taçamid bileşiklerinin yüzey karekterizasyonu SEM,AFM ve TEM ile aydınlatıldı. Nanofiberi üretilen Bileşik 3-8 molekülleri ağır metallerin giderilmesinde absorban olarak kullanıldı. Ekstraksiyon sonrası nanofiberlerin yapısı SEM ve SEM-EDX mapping analizi metal absorpsiyonu haritalı olarak gösterildi. Tez çalışmasının ikinci kısmında ise yine p-tert-bütil-kaliks[4]aren diamid türevli (Bileşik 9-12) bileşiklerinin yanı sıra manniche reaksiyonu ile upper-rim den piperidin ve glukamin bileşikleri bağlanarak bileşik 14-15 elde edildi. Elde edilen bileşik 9-15 kaliksaren türevlerinin karekterizasyonu yapıldıktan sonra (FTIR, 1H-NMR,13C-NMR ) bu bileşiklerin poliakrionitril katkılı nanofiberleri elde edilirken, elde edilen kaliksaren bazlı nanofiberlerin yüzey karekterizasyonu SEM ile yapıldı. Elde edilen kaliksaren bazlı nanofiberler dikromat anyonu ve uranil katyonunun absorpsiyon çalışmalarında kullanıldı. Ekstraksiyon çalışması sonrası nanofiberlerin yapısı SEM-EDX mapping analizi ile aydınlatıldı. Poliakrionitril katkılı kaliksaren nanofiber çalışmaları SCI indekli dergilerde yayınlanmıştır. Bu tez çalışması ile kaliksaren bileşiklerine mevcut özelliklerine ve kullanım alanlarına ilave olarak yeni bir özellik kazandırılarak, kaliksaren nanofiberlerin birçok nanoteklojik alanda kullanılmasına öncülük edecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, p-tert-butyl-calix [4] arene diester compound which interact with the molecules having different diamino groups syhthesized p-tert-butyl-calix [4] arene diamide and p-tert-butyl-calix [4] arene thacamide compounds (compound 3-8). After the synthesis of these synthesized compounds was elucidated by spectroscopic methods (FT-IR, 1 H-NMR, 13 C-NMR) and then, nanofibers were produced by electrospinning. The surface characterization of p-tert-butyl-calix [4] aren diamid and p-tert-butyl-calix [4] aren thacamide compounds produced by nanofibers were illuminated by SEM, AFM and TEM. Nanofiber-producing compound 3-8 molecules were used as absorbents in removal of heavy metals. After extraction, the structure of the nanofibers were plotted with SEM and SEM-EDX mapping analysis of metal absorption. In the second part of the thesis work, p-tert-butyl-calix [4] arene diamide-derived compounds 9-12. p-tert-butyl-calix [4] arene diamide-derived compounds (Compound 9-12) as well as the upper rim piperidine and glucamine compounds via mannich reaction yield compounds 14-15. After characterization of the obtained compound 9-15 calixarenes derivatives (FTIR, 1H-NMR,13C-NMR), while obtaining the polyacrylonitrile-added nanofibers of these compounds, the surface characterization of the resulting calixarenne based nanofibers was performed by SEM, The obtained calixarenne based nanofibers were used in the absorption studies of dichromate anion and uranyl cation. After extraction, the structure of the nanofibers was elucidated by SEM-EDX mapping analysis. Studies on polyacrylonitrile-added calixarenne nanofibers have been published in SCI indexed journals. This thesis will lead to the introduction of calixarene compounds in addition to their existing properties and applications, and the use of many nanoscopic areas of calixarene nanofibers.