Öküzgözü üzümünden şarap üretiminde fermantasyon şartlarının antioksidan aktivite ve polifenoller üzerine etkisi
The effect of fermentation conditions on polyphenolic compounds and antioxidant activity of öküzgözü wines
  1. Tez No: 177384
  2. Yazar: ALEV AKPINAR BORAZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN BOZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, farklı fermantasyon ve şarap üretim tekniklerinin Öküzgözü üzümünden üretilen şarabın fenolik bileşen ve antioksidan aktivitesi üzerine etkisi incelenmiştir.Öküzgözü şarabı, doğal (maya ve enzim ilavesiz), klasik (maya ilaveli), enzim ilaveli (maya ve enzim ) ve sıcak maserasyon (maya ilaveli, fermantasyondan önce 65oC da 8 sa maserasyon) fermantasyon yöntemleri kullanılarak beş gün 25 oC de, kabuk ve kabuk + çekirdek cibre fermantasyonu ile üretilmiştir. Fenolik bileşikler ve antosiyaninler spektrofotometrik ve YBSK yöntemleri ile belirlenmiştir. Antioksidan aktivite ise DPPH serbest radikal süpürücü aktivite üzerinden değerlendirilmiştir.Fermantasyonun sonunda, çekirdek ve kabuğun beraber kullanıldığı cibre fermantasyonundan elde edilen şarapların toplam fenolik ve toplam flavanol, sadece kabuğun kullanıldığı şarapların ise antosiyanin bileşiklerince zengin olduğu görülmüştür. En yüksek toplam fenolik bileşen miktarı ve antioksidan aktivite fermantasyon işleminden önce 65oC da 8 saat ön maserasyonun gerçekleştirildiği, sıcak maserasyon işlemi ile elde edilen şaraplarda gözlenmiştir. Fenolik bileşen miktarları ve antioksidan aktivite, fermantasyondan işleminden sonra gerçekleştirilen şarap prosesinin her kademesinden etkilenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different fermentation and winemaking techniques on the phenolic contents and antioxidant activity of okuzgözü wines has been investigated.Öküzgözü red wines were made by different fermentation techniques such as spontan (without yeast and enzyme addition), classic (with yeast addition), fermentation with enzyme preparation (with yeast and enzyme addition) and heated maceration (with yeast, pre-heating at 65oC for 8 h) with skin and skin+seed contact for five days at 25oC. Phenolic compounds and anthocyanins were determined by spectrophotometric and HPLC methods. Antioxidant activity was evaluated by DPPH free scavenging activity test.By the end of fermentation, while wines made with seed and skin must contact had more phenolic compounds (total phenolic and total flavanol) than those of made by only skin must contact, anthocyanins were higher in skin must contacted wines. Highest total phenolic content and antioxidant activity were found in wines made by pre-heating at 65oC for 8 h before fermentation. All phenolic compounds were affected by wine making techniques after seed/seed+skin must fermentation.