Eskişehir yöresi sepiyoliti'nin zeta potansiyellerinin tayini
Determination of zeta potential of the sepiolite from Eskisehir
  1. Tez No: 177393
  2. Yazar: EMİNE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL YÖRÜKOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir-Sivrihisar yöresine ait sepiyolitin XRD ve XRF analiz teknikleri ile mineralojik ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, 0,5 ve 1 M HCl ile aktive edilmiş sepiolite süspansiyonlarının NaCl, KCl, LiCl, BaCl2 CaCl2, MgCl2 NaNO3 Ca(NO3)2, Na2CO3 , Li2CO3 FeCl3, Al(NO3)3,,CuCl2 gibi tek, çift ve üç sulu çözeltiler içerisinde microelektroforesis tekniği kullanılarak elektrokinetik özellikleri araştırılmıştır. Zeta potansiyel ölçümler esnasında doğal sepiyolit süspansiyonlarının genelde pH=8,5 civarında tampon pH oluşturdukları tespit edilmiştir. Doğal sepiyolitin pH 2-11 aralığında yapılan zeta potansiyeli ölçümleri sıfır yük noktasının pH=5,5 civarında olduğunu göstermiştir.Tek ve çift değerlikli katyon ve anyonlar doğal ve asit aktive edilmiş sepiyolitin yüzey yükünü çok fazla değiştirmezken üç değerlikli katyonlar yüzey yükünü negatiften pozitife çevirmiştir. Asit aktive edilmiş sepiyolit numuneleri genelde tüm elektrolit çözeltileri içerisinde doğal sepiyolite göre pozitif bölgeye doğru kaymıştır.Çalışmanın ikinci aşamasında, doğal ve asit aktive edilmiş sepiyolit örnekleri üzerine Cu+2 adsorpsiyonu incelenmiş, doğal haldeki sepiyolitin asit aktive edilmiş sepiyolite göre Cu+2 katyonlarını daha iyi adsorpladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In present study, the analysis techniques and mineralogical and chemical analysis of sepiolite, which belongs to Sivrihisar region of Eskişehir, have been carried out. In the first stage of the study, the electrokinetics features have been searched along with natural sepiolite, 0.5 M and 1 M HCl activated sepiolite suspensions such as; NaCl, KCl, LiCl, BaCl2 CaCl2, MgCl2 NaNO3 Ca(NO3)2, Na2CO3 , Li2CO3 FeCl3, Al(NO3)3,,CuCl2 in mono ,di and trivalent aqueous solutions using the technique, microelectrophoresis. During the zeta potential measures, it has been identified that natural sepiolite suspensions generally to tampon ph around pH=8.5. The measures of natural sepiolite ranging from pH 2-11 have shown that the point of zero is around pH=5.5While mono and divalent cations and anions have not changed the surface charge of natural and acid activated sepiolite, trivalent cations have changed the surface charge from negative to positive. Acid activated sepiolite samples have shifted towards the positive region in nearly all electrolyte solutions when compared with the natural sepiolite.In the second stage of the study, Cu+2 adsorption have been studied on sepiolite and acid activated sepiolite samples and natural formed sepiolite has adsorbed Cu+2 cations better than acid activated sepiolite.