Simulation of a 1-D muscle model in simulink
Bir boyutlu kas modelinin simulink ortamında simülasyonu
  1. Tez No: 177451
  2. Yazar: ZEKAİ UYGUR ZEREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENİH GÜRSES, YRD. DOÇ. DR. İLHAN KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bir kasın en önemli özelliği uyarılınca kasılması ve kuvvet üretmesidir. Bir kas temel ünitesi sarkomer olan miyofibrillerin oluşturduğu hücrelerden oluşur. Hill tipi kas modeli kas davranışını simüle etmek için en çok kullanılan kas modelidir. Bir kas üretebileceği maksimum kuvveti izometrik koşullarda üretebilir. Üretilen kuvvetin seviyesi merkezi sinir sistemi tarafından gönderilen sinyal frekansları tarafından belirlenir. Kuvvet üretimi aynı zamanda kuvvet-kas hızı ve kuvvet-kas uzunluğu ilişkilerinin fonksiyonudur. Bir kas iki tip sensör içerir: kas iğciği ve golgi tendon organı. Bu sensörler vasıtasıyla kas uzunluğu ve kasılma hızının geri beslemeli kontrolü yapılır. Bu çalışmada bir boyutlu bir kas modeli Simulink bloklarıyla adım adım modellenmiştir. Modellerde kas mekaniği incelenmiş ve sonuçlar eski çalışmalarla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most basic property of a muscle is its ability to contract and produce force when stimulated. A muscle is mainly composed of cells consisting of myofibrils with its basic unit called as a sarcomere. A sarcomere is composed of actin and myosin responsible for the muscle contraction. The Hill-type muscle model is the most commonly used model to simulate the behavior of a muscle. A muscle can produce its maximum force at isometric conditions. The level of force produced in the muscle is determined by the the frequency of the signals from the CNS. The force production is also a function of force-muscle current velocity and force-muscle current length relations. A muscle contains two types of sensors; i.e. muscle spindle and golgi tendon organ, which give rise to the feedback control of the muscle length and muscle contraction velocity. In this study a 1-D model of a muscle is formed step by step in Simulink. In the models the muscle mechanics has been investigated and the results are compared with the previous works.