Bilateral kavernöz sinir hasarı olan sıçanlarda intrakavernozal botulinum toksin tip a tedavisinin erektil disfonksiyon üzerindeki olası düzeltici etkisi
Potential ameliorative effect of intracavernosal botulinum toxin type a treatment on erectile dysfunction in rats with bilateral cavernous nerve injury
  1. Tez No: 868239
  2. Yazar: ÖMER FURKAN ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ÖZAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Radikal prostatektomi (RP) sonrası erektil disfonksiyon (ED) görülmesinin temel nedeni, kavernöz sinirlerin iatrojenik yaralanmasıdır. İnnervasyonunun bozulması, kavernöz dokuda; hipoksi, fibrozis artışı, endotel hücre atrofisi gibi yapısal değişikliklere neden olabilir. Botulinum nörotoksini tip A'nın (BoNT-A), düz kaslar üzerindeki gevşetici ve sempatik nöronlardan nöradrenalin salınımını baskılayıcı etkisi; RP sonrası gelişen ED ve penil rehabilitasyonda faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamızda, sıçanlarda bilateral kavernöz sinir ezme hasarı modelinde (BCNI), intrakavernözal BoNT-A enjeksiyonu tedavisinin erektil fonksiyonlar ve penil rehabilitasyondaki etkinliğini ve etki mekanizmalarını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 250-350 gram ağırlığındaki 28 adet Sprague-Dawley erkek sıçan randomize olarak 4 gruba ayrıldı. A grubuna Sham operasyon + intrakavernozal serum fizyolojik (SF), B grubuna Sham operasyon + intrakavernozal BoNT-A, C grubuna BCNI + intrakavernozal SF ve D grubuna BCNI + intrakavernozal BoNT-A uygulandı. BCNI gruplarında, kavernöz sinirlere bilateral olarak klemp ile ezme işlemi uygulanırken, sham operasyon gruplarında kavernöz sinir manipüle edilmedi. BoNT-A gruplarında, intrakavernozal olarak 1 ml hacimde, 10 ünite onabotulinum toksin A enjekte edilirken, diğer gruplarda aynı hacimde intrakavernozal SF enjeksiyonu yapıldı. Ereksiyon fonksiyonları, 14. günde, kavernöz sinirin in-vivo elektriksel uyarımı sonrası, intrakavernöz basınç (ICP) ve karotis arterden ortalama arteriyel basınç (MAP) ölçülerek değerlendirildi. Sıçanlardan strip şeklinde izole edilen korpus kavernozum dokularınının, organ banyosunda, asetil kolin (ACh), sodyum nitroprussid (SNP) ve elektriksel alan uyarımı (EFS) ile in-vitro gevşeme yanıtları ölçüldü. Ötenazi sonrası -80 °C'de saklanan penis dokularına eNOS, nNOS, Bax, TGF- β, HIF-1α proteinleri için, Western-blot ve immünohistokimya analizleri yapıldı. Doku kesitlerine Masson trikrom boyama yapıldı. Bulgular: BoNT-A enjeksiyonunun, BCNI sonrası bozulan ICP/MAP ve total ICP değerlerini tüm voltaj düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı düzelttiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: After radical prostatectomy (RP), erectile dysfunction (ED) is frequently observed, primarily due to iatrogenic injury to the cavernous nerves. Disruption of innervation may lead to structural changes in the cavernous tissue such as hypoxia, increased fibrosis and endothelial cell atrophy. The relaxant effect of botulinum neurotoxin type A (BoNT-A) on smooth muscles and its suppressive effect on neuradrenaline release from sympathetic neurons suggest its potential utility in the management of ED following RP and in penile rehabilitation. In our study, we aimed to investigate the effectiveness and mechanisms of action of intracavernosal BoNT-A injection therapy on erectile function and penile rehabilitation in a rat model of bilateral cavernous nerve injury (BCNI). Materials and Methods: Twenty-eight male Sprague-Dawley rats weighing 250-350g were randomly divided into 4 groups. Group A received sham operation + intracavernosal saline, group B received sham operation + intracavernosal BoNT-A, group C received BCNI + intracavernosal saline, and group D received BCNI + intracavernosal BoNT-A. In the BCNI groups, bilateral crushing of the cavernous nerves was performed using a clamp, while in the sham operation groups, the cavernous nerves were not manipulated. In the BoNT-A groups, 1 ml volume of onabotulinum toxin A, equivalent to 10 units, was injected intracavernosally, while in the other groups, intracavernosal saline injection of the same volume was administered. Erectile function was evaluated on day 14 by measuring intracavernous pressure (ICP) and mean arterial pressure (MAP) following in-vivo electrical stimulation of the cavernous nerve. In vitro relaxation responses of isolated corpus cavernosum tissues obtained from rats were measured in an organ bath using acetylcholine (ACh), sodium nitroprusside (SNP), and electrical field stimulation (EFS). Western blot and immunohistochemistry analyses were performed for eNOS, nNOS, Bax, TGF-β, and HIF-1α proteins in penile tissues stored at -80°C after euthanasia. Masson's trichrome staining was performed on tissue sections. Results: BoNT-A injection statistically significantly improved the impaired ICP/MAP and total ICP values after BCNI at all voltage levels.