Assessment of an iterative approach for solution of frequency domain linearized Euler equations for noise propagation through turbofan jet flows
Turbofan jet akışları boyunca yayılan gürültünün frekans alanında doğrusallaştırılmış Euler denklemleri ile çözümünde yenilemeli yöntemin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 177460
  2. Yazar: İLKE EVRİM DİZEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, paralel jet akışları boyunca yayılan gürültünün frekans alanında doğrusallaştırılmışEuler denklemleri (DED) ile çözümünde yenilemeli yöntemin kullanımı incelenmiştir. Geliştirilenkod ile yüksek frekanslarda sesin yayılımını aşırı bilgisayar gücü gerektirmeden modellemekamaçlandı. Bütün hesaplamalar MPI kütüphanesi kullanılarak gerçekleştirildi. DogrusallaştırılmışEuler denklemleri jet akışı karışım bölgesinde Kelvin-Helmholtz tipi yayılan fiziksel düzensizlikleridesteklemektedir. Bu denklemler frekans alanında doğrudan çözüldüğü taktirde incelenenfrekanslar için bu düzensizlikler elenebilir. Ancak doğrudan çözümler bilgisayar hafızası ihtiyacıaçısından hasastır ve çözülebilen frekans aralığı limitlidir. Sunulan sonuçlar DED'nin yenilemeliyöntem ile çözümünün bilgisayar hafızası ihtiyacı ve daha geniş bir frekans aralığında çözüm eldeedilebilmesi göz önüne alındığında düzensizliklerin daha verimli kontrol edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study, explores the use of an iterative solution approach for the linearized Euler equationsformulated in the frequency domain for fan tone noise propagation and radiation through bypassjets. The aim is to be able to simulate high-frequency propagation and radiation phenomena withthis code, without excessive computational resources. All computations are performed inparallel using MPI library routines on a computer cluster. The linearized Euler equations supportthe Kelvin-Helmholtz type convective physical instabilities in jet shear flows. If theseequations are solved directly in frequency domain, the unstable modes may be filtered out forthe frequencies of interest. However, direct solutions are memory intensive and the reachablefrequency is limited. Results provided shown that iterative solution of LEE is more efficientwhen considered memory requirement and might solve a wider scope of frequencies, if theinstabilities are controlled.