Retscreen decision support system for prefeasibility analysis of small hydropower projects
Küçük hidroelektrik projelerin ön yapılabilirlik analizi için retscreen karar destek sistemi
  1. Tez No: 177478
  2. Yazar: MEHMET KÜÇÜKBEYCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. DOĞAN ALTINBİLEK, YRD. DOÇ. DR. ŞAHNAZ TİĞREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sera gazlarının artan tehditlerini azaltmak için yenilenebilir enerji kaynakları daha önemli hale gelmektedir. Hidroelektrik enerji yenilebilir enerji kaynaklarının en önemlisidir. Lakin hidroelektrik projelerinin geliştirilmesi zorlayıcı bir mühendislik sürecidir. Hidroelektrik projelerinin ilk hesaplarının yapılması için çeşitli bilgisayar programları geliştirilmiştir. RETScreen Small Hydro Project Model adındaki bir bilgisayar programı maliyet ve finansal analizini de içeren ön yapılabilirlik raporu hazırlamak amacıyla geliştirilmiştir. Türkiye'de inşaatı devam etmekte olan iki vaka çalışması yazılımın Türk uygulamalarındaki hassasiyetini ölçmekte kullanılacaktır. Daha sonra sonuçlar ışığında, RETScreen yazılımı Türkiye'de mevcut çok amaçlı bir barajın ön yapılabilirlik raporunun hazırlanmasında kullanılacaktır. Mevcut barajlarda, daha küçük inşaat işleri gerektirerek, elektrik üretilebilir. Porsuk Barajı ? 36 yaşında evsel, endüstriyel ve sulama suyu sağlamakta kullanılan bir baraj ? bir cebri boru, santral binası inşa edilerek ve elektromekanik ekipmanlar monte edilerek elektrik üretimi için değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources are getting much more important to reduce the increasing threat coming from greenhouse gases. Hydropower is the most important source of renewable energy. However, development of a hydropower project is a challenging engineering process. Several computer programs have been developed to make initial estimations on hydropower schemes. A computer program named RETScreen Small Hydro Project Model has been developed with the objective to make complete pre-feasibility studies including costing and financial analysis. Two case studies, which have been under construction in Turkey, will be used to check the accuracy of software in Turkish practice. Then in light of the results, RETScreen software will be used to make a pre-feasibility report on an existing multipurpose dam in Turkey. Electricity can be generated at existing dams which requires minor civil works. Porsuk Dam which is a 36 year old dam used for domestic, industrial and irrigation water supply will be evaluated for energy generation by constructing a penstock, powerhouse and installing electromechanical equipment.