Probabilistic seismic hazard analysis: A sensitivity study with respect to different models
Olasılıksal sismik tehlike analizi: Değişik modellere göre duyarlılık çalışması
  1. Tez No: 177479
  2. Yazar: NAZAN YILMAZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SEMİH YÜCEMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Deprem oluşumlarının zaman, yer ve büyüklük bakımından gösterdikleri rassallık ve diğer çeşitli belirsizlikler nedeniyle sismik tehlikenin belirlenmesi olasılığa dayanan yöntemlerle yapılmalıdır.Olasılıksal sismik tehlike analizinin başlıca adımları sismik kaynakların ve bu kaynakların her biri için deprem oluşum özelliklerinin belirlenmesi, uygun azalım ilişkisinin seçilmesi ve sahadaki zemin özelliklerinin saptanmasıdır. Sismik kaynaklar alan ve çizgi kaynaklar olarak modellenebilir. Ayrıca, herhangi bir ana sismik kaynak ile ilişkilendirilemeyen sismik etkinlik, depremselliğin bir biçimli ya da mekansal olarak yaygınlaştırılmış olduğu kabul edilen arka plan kaynak olarak incelenebilir. Üstel dağılımlı büyüklük ve karakteristik deprem modelleri büyüklük-tekrarlanma ilişkilerini tanımlamak için en sık kullanılanlardır. Poisson ve yinelenme modelleri depremlerin zaman uzayındaki oluşumlarını modellemek için kullanılmaktadır.Bu çalışmada sismik tehlike sonuçlarının yukarıda bahsedilen değişik varsayımlarla ilişkilendirilen modellere duyarlılığı araştırılmıştır. Olasılıksal sismik tehlike analizindeki değişik belirsizliklerin sonuçlara etkileri bir faydan oluşan sismik kaynağa değişik uzaklıklarda yer alan birkaç saha için araştırılmıştır. Değişik varsayımların nihai sonuçlara olan etkisini gerçek veriye dayalı olarak incelemek ve olasılıksal sismik tehlike yönteminin büyük (bir ülke gibi) ve daha küçük bir bölgenin (bir kent gibi) sismik tehlikesinin belirlenmesi için uygulanmasını göstermek amacıyla iki örnek çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the randomness inherent in the occurrence of earthquakes with respect to time, space and magnitude as well as other various sources of uncertainties, seismic hazard assessment should be carried out in a probabilistic manner.Basic steps of probabilistic seismic hazard analysis are the delineation of seismic sources, assessment of the earthquake occurrence characteristics for each seismic source, selection of the appropriate ground motion attenuation relationship and identification of the site characteristics. Seismic sources can be modeled as area and line sources. Also, the seismic activity that can not be related with any major seismic sources can be treated as background source in which the seismicity is assumed to be uniform or spatially smoothed. Exponentially distributed magnitude and characteristic earthquake models are often used to describe the magnitude recurrence relationship. Poisson and renewal models are used to model the occurrence of earthquakes in the time domain.In this study, the sensitivity of seismic hazard results to the models associated with the different assumptions mentioned above is investigated. The effects of different sources of uncertainties involved in probabilistic seismic hazard analysis methodology to the results are investigated for a number of sites with different distances to a single fault. Two case studies are carried out to examine the influence of different assumptions on the final results based on real data as well as to illustrate the implementation of probabilistic seismic hazard analysis methodology for a large region (e.g. a country) and a smaller region (e.g. a province).