Biosensor based on interpenetrated polymer network of alginic acid and poly (1-vinylimidazole)
Alginik asit ve poli (1-vinilimidazol) ile elde edilen polimer ağlarının biosensör olarak kullanımı
  1. Tez No: 177485
  2. Yazar: MÜJGAN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada alginik asit ve poli(1-vinilimidazol) kullanılarak yeni bir proton iletken polimer sentezlendi. Bu polimer ağı farklı stokiometrik oranlarda, x (monomerdeki tekrarlanan kısmın molar oranı ) alginik asit ve poli(1-vinilimidazol) `un karıştırılarak elde edildi. AA/PVI ağı elemental analiz (EA) ve FT-IR spektroskopisi ile karakterize edildi. Ağın enzim tutuklaması işlemine uygunluğu incelendi. Enzim tutuklanmış polimer ağı (EEPN), invertaz ve tyrosinaz (PPO) enzimlerinin tutuklanması ile elde edildi.Tutuklanmış invertaz ve tyrosinaz enzimlerinin maksimum reaksiyon hızı (Vmax ) ve Michaelis-Menten sabitleri (Km) incelendi. Ayrıca uygun değer sıcaklık ve pH, kararlılıkları ve raf ömürleri tayin edildi.
Özet (Çeviri)
A new proton conductor polymer was prepared using alginic acid (AA) and poly (1-vinylimidazole) (PVI). The polymer network was obtained by mixing AA and PVI at various stoichiometric ratios, x (molar ratio of the monomer repeat units). The AA/PVI network was characterized by elemental analysis (EA) and FT-IR spectroscopy. Potential use of this network in enzyme immobilization was studied. Enzyme entrapped polymer networks (EEPN) were produced by immobilizing invertase and tyrosinase (PPO) in the AA/PVI network.Additionally, the maximum reaction rate (Vmax) and Michaelis-Menten constant (Km) were investigated for the immobilized invertase and enzymes. Also, temperature and pH optimization, operational stability and shelf life of the polymer network were examined.