Expression analysis of nitrogenase genes in Rhodobacter sphaeroides O.U.001 grown under different physiological conditions
Farklı fizyolojik koşullarda üretilen Rhodobacter sphaeroides O.U.001'de nitrojenaz genlerinin ifadesi
  1. Tez No: 177486
  2. Yazar: SEVİLAY AKKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. UFUK GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Biology, Genetics, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hidrojen temiz, yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak büyük potansiyele sahiptir. Fotosentetik bir bakteri olan Rhodobacter sphaeroides O.U.001'de hidrojen üretimi nitrojenaz enzimi ile gerçekleşir. Nitrojenazın yapısal proteinlerini nifHDK genleri kodlamaktadır. Yapısal genlerin ifadesini kontrol eden NifA proteini, nifA geni tarafından kodlanmaktadır. Bu genin ifadesi ise prrA geninin ürünü olan protein ve Ntr sisteminin kontrolü altındadır.Biyolojik hidrojen üretimini artırmak için nitrojenaz üretiminde rol alan genlerin birbirleriyle olan ilişkisinin iyi anlaşılması gerekir. Bu tez çalışmasında nitrojenazı kodlayan nifH geni ve bu genleri kontrol eden nifA, prrA genlerinin ifade düzeyleri farklı fizyolojik ortamlarda incelenmiştir. Farklı derişimlerdeki amonyum kaynağına, oksijene ve değişik ışık şiddetlerine bağlı gen ifadesi düzeylerindeki değişimlerle birlikte, hidrojen üretimi ve üreme farklılıkları da incelenmiştir.Bu çalışmada, artan amonyum klorür derişimlerinin hidrojen üretiminde düşüşe neden olduğu görülmüştür. Glutamat içeren besiyeri, daha fazla hidrojen üretme kapasitesine sahiptir. nifH ve nifA genlerinin ifadesi artan amonyum klorür derişimlerinde azalmıştır. prrA geni ile kontrolündeki nifA genlerinin ifadesi birbiriyle ters orantılıdır. Aynı nitelikteki besiyerlerinde oksijenli ortamda da bir ölçüde hidrojen üretimi gözlenmiştir.Değişik besiyerlerinin ve farklı ışık şiddetlerinin, hidrojen üretimini ve üremeyi etkilediği görülmüştür. Farklı ışık şiddetlerinde üretilen hidrojen miktarıyla, nifH geninin ifade düzeyleri arasında doğru bir orantı saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Hydrogen has an extensive potential as a clean and renewable energy source. Photosynthetic, non-sulphur, purple bacteria, Rhodobacter sphaeroides O.U.001 produces molecular hydrogen by nitrogenase enzyme. Nitrogenase enzyme is encoded by nifHDK genes and expression of the structural genes, nifHDK, is controlled by NifA which is encoded by nifA gene. The transcription of nifA is under the control of Ntr system and product of prrA gene.Relationship between the genes that have roles in nitrogenase synthesis should be understood well to increase biological hydrogen production. In this work, expression levels of nitrogenase encoding nifH and control genes nifA, prrA were examined at different physiological conditions. In addition to modifications in expression levels, changes in hydrogen production and growth capacity were also investigated in response to different concentrations of ammonium source, oxygen and different light intensities.In this study, it was found that increasing concentrations of ammonium chloride caused decrease in hydrogen production. Glutamate containing medium had the capacity for higher hydrogen production. The expression levels of nifH and nifA genes decreased with the increase in concentrations of ammonium chloride. There was a negative correlation between the expression levels of prrA gene and its target, nifA gene. Hydrogen production was observed even in aerobic conditions of the same media compositions.It was observed that different culture media had changing growth and hydrogen production capabilities at different light intensities. There was no direct proportion between the expression levels of nifH gene and amount of hydrogen at different light intensities.