An amperometric biosensor based on modified nanoparticles with an electron transfer mediator for the determination of phenol derivatives
Phenol ve phenol türevlerinin tayini için elektron transfer mediyatör gruplarıyla modifiye edilmiş nanoparçacık tabanlı biyosensör geliştirilmesi
- Tez No: 318630
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. FATİH ABASIYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Genetik, Bioengineering, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasının amacı nanoparçacıkların electron transfer gruplarıyla modifiye edilmesi ve phenol biyosensoru uygulamalarında kullanılmasıdır. Bu amaçla, foksiyonel polimer ve ko-polimer içeren farklı ligand sistemleri geliştirilmiştir. Bu ligand sistemleri electron transfer aracı gruplarıyla ezimin aktif bölgesinden elektrot yüzeyine yapılan electron taşınmasını artırmak için daha fonksiyonel hale getirildi. Enzim kovalent olarak elektrot yüzeyine bağlandı ve reaktif grupların hidrofilik kısımları enzimler için uygun bir ortam oluşturdu. Kullanılan bu ligandlar (Au), manyetik (Fe, Pt ve iron oxide) nanoparçacıkları farklı katmanlar şeklinde modifiye ederek yüzey artırımıyla daha kullanılır hale getirdi. Yüzeyce geliştirilmiş bu nanoparçacıklara peroksidaz enzimi (horseradish peroxidase) (HRP) immobilize edildi ve sistematik olarak çalıştırılarak fenol ve fenol türevlarinin tayini gerçeklerştirildi. Bu system sanayide kullanılan ve fenol içeren gerçek örneklerde denendi.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to enrich nanoparticles with electron transfer mediating groups and use them in an phenol biosensor application. To this end, different ligand systems featuring functional polymer and co-polymer segments and, also chain-end functionalities were developed. Ligand systems was functionalized by using mediator groups to facilitate electron transfer from the enzyme active site to the electrode. The enzyme was covalently immobilized onto the electrode by means of reactive groups whose hydrophilic moeities areused to create a suitable medium for the enzyme. These ligands will be utilized to functionalize nanoparticles with different cores, including metallic (Au), and magnetic (Fe,Pt and iron oxide) materials. Using these surface tailored nanoparticle scaffolds, surface binding of nanoparticles with enzyme horseradish peroxidase (HRP) was systematically studied to obtain optimum system for detection of phenol (or derivatives) levels. The system applied to real commercial phenolic samples used in the industry.