Investigations on the biodegradable polymeric and inorganic substrates for controlled drug delivery and bone and cartilage repair
Kontröllü ilaç salımı ve kemik ve kıkırdak doku onarımları için kullanılacak biyobozunur polimerik ve inorganik substratlar hakkındaki incelemeler
  1. Tez No: 177493
  2. Yazar: AYCAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BAYRAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Doku mühendisligi, insan kıkırdak ve kemik dokularını korumak ve iyilestirmek içinkimya, mühendislik ve biyoloji bilimlerinin prensiplerini uygulamaya ihtiyaç duyandisiplinlerarası bir alandır. Doku mühendisliginde iskeleler, belirli hücrelerin vedokuların nakli esnasında geçici olarak desteklenmesi için çok önemli rol oynarlar. Buçalısmada poli(ester-uretan)ure (PEUU) ve poli(kaprolakton) (PCL) dan olusaniskeleler üretilmislerdir. Hazırlanan iskeleler SEM ile karakterize edilmislerdir.skelelerin porozite degerleri % 67 ile % 80 arasında degismektedir.Kontrollü ilaç salım sistemleri, ilaçları uzatılmıs periyotlarda daha öncedenbelirlenmis hızlarla salarlar. Bu çalısmada öncelikle Gentamisin veya Vankomisinyüklü poli(laktit-ko-glikolit)/trikalsiyum fosfat (PLGA/TCP) ve poli(L-laktit)/trikalsyium fosfat (PLLA/TCP) dan olusan kompozitler osteomiyelitin bölgeseltedavisinde kontrollü ilaç salımı yapmak amacıyla hazırlanmıstır. Salım özellikleriUV VIS spektometresi ile belirlenmistir. Vankomisin yüklü kompozitler, gentamisinyüklü kompozitlerden daha fazla miktarda ilaç salımı yapmıslardır.kinci olarak ise poroz yapıdaki seramik numuler deksametazonla yüklenmis ve PLLAveya PLGA ile kaplanmıslardır. Numunelerin salım özellikleri UV VISspektrometresi ile belirlenmistir. Küp seklindeki numuneler silindir seklindekinumunelerden daha fazla miktarda deksametazon salmıslardır. Poroz seramiklerinmekanik özellikleri incelendiginde, PLLA kaplı numunelerin daha iyi mekaniközelliklere sahip oldukları belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
Tissue engineering is an interdisciplinary field that seeks to address the needs byapplying the principles of chemistry, biology and engineering for the development ofviable substitutes that restore and maintain the function of human bone and cartilagetissues. In tissue engineering, scaffolds play an important role as temporary supportsfor the transplantation of specific cells and tissues. In this study, poly(esterurethane)urea (PEUU) and poly(caprolactone) (PCL) scaffolds were fabricated.Scaffolds were characterized by SEM. Porosities of scaffolds vary from 67 % to 80 %.Controlled drug delivery systems release drugs at predetermined rates for extendedperiods. In this study; firstly poly(lactic-co-glycolicolide/tricalcium phosphate)(PLGA/TCP) and poly(L-lactide)/tricalcium phosphate (PLLA/TCP) compositesloaded with Gentamicin or Vancomycin were prepared as controlled drug deliverysystems for the local treatment of osteomyelitis. The release behavior of drugs weremonitored by UV-VIS spectrometer. It was shown that, Vancomycin loaded samplesreleased higher amounts of drug than the samples loaded with Gentamicin.Secondly,porous ceramic samples were coated with PLGA and PLLA and they wereloaded with dexamethasone. The release behavior of samples were monitored by UVVISspectrometer.The cubic ceramics released higher amounts of dexamethasone thancylindrical ceramics. When the mechanical properties of porous ceramic samples wereconcerned, PLLA coated samples had better mechanical properties.