Multi-objective approaches to public debt management
Kamu borç yönetimine çok-amaçlı yaklaşım
- Tez No: 177494
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÖKSALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kamu borç yönetimleri, kamu sektörünün borçlanma ihtiyacını karşılarken farklı faiz, döviz, vade yapısına sahip çeşitli finansal araçlar kullanmaktadır. Finansman ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak söz konusu finansal araçların hangi oranlarda kullanılacağına ve kamu borç portföyünün yapısına ilişkin stratejiler oluşturulurken; borç yöneticileri, kamunun ödünleşim içeren çeşitli borç yönetimi amaçlarını ve verilen kararların sonuçlarına ilişkin belirsizlikleri göz önünde bulundurmaktadır. Bu çalışmada, kamu borçlanmasında izlenecek stratejilere ilişkin karar verme sürecine yönelik olarak niceliksel bir yaklaşım önerilmektedir. Bu kapsamda, kamu borçlanmasına ilişkin ardışık kararları dikkate alan stokastik bir program geliştirilmiş, söz konusu model kullanılarak çok-amaçlı karar verme yöntemleri içeren bir karar destek süreci oluşturulmuştur. Geliştirilen öneriler, Türkiye uygulamasını baz alan bir örnek üzerinde somutlaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public debt managers have a certain range of borrowing instruments varying in their interest rate type, currency, maturity etc. at their disposal and have to find an appropriate combination of those while raising debt on behalf of the government. In selecting the combination of instruments to be issued, i.e. the borrowing strategy to be pursued for a certain period of time, debt managers need to consider several objectives that are conflicting by their nature, and the uncertainty associated with the outcomes of the decisions made. The objective of this thesis is to propose an approach to support the decision making processregarding sovereign debt issuance. We incorporate Multi-Criteria Decision Making (MCDM) tools using a multi-period stochastic programming model that takes into account sequential decisions concerned with debt issuance policies. The model is then applied for public debt management in Turkey.