Varying mass missile dynamics, guidance and control
Değişken kütleli füzenin dinamiği, güdümü ve kontrolü
  1. Tez No: 177500
  2. Yazar: YAKUP GÜNBATAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalısmanın konusu, havadan yere füzenin tüm uçusu boyunca, özellikle motor yanması asamasında kontrolünü sağlamak ve bu sekilde hedefi imha edebileceği olası alanı genisletmektir. Motorun yanması asamasında füzenin kontrolünde karsılasılan temel zorluk, bu sırada kütlede meydana gelen önemli değisimdir. Bunun sonucu olarak füzenin ağırlık merkezi ve eylemsizlik momentleri değismektedir. Ayrıca, aerodinamik katsayılar ve denge türevleri belirlenen aralıklarda sabit kabül edilmeyip, tersine Mach sayısına, hücum açısına ve yana kayma açısına bağlı olarak değismektedir. Sonuçta uçus asamalarına ek olarak, kütle, ağırlık merkezi, aerodinamik katsayılar ve denge terimleri değisimleri bir araya geldiğinde, kontrol ünitesi dizaynında yüksek sayıda aralığın hesaba katılması gerekmektedir. Bu islem füzenin kontrolünün daha karmasık hale getirir. Bu tezde, ilk olarak kütle değisimi ihmal edilmeden hareket denklemleri türetilmistir. Böylece, kütlenin değisiminin yanında eylemsizlik momentlerinin değisimi de hareket denklemlerinde yerini almaktadır. Türetilen hareket denklemlerinden, tasarlanan havadan karaya füze için arzu edilen güdümü basaran, doğrusal olmayan, kontrol ünitesi test edilmekte ve onaylanmaktadır. Füzenin modellemesi alti serbestlik dereceli olarak yapılmaktadır. Tezin sadeliği ve odak noktasının kontrol ünitesi olması nedeni ile füzenin kavramsal tasarımı ve aerodinamik katsayıların hesaplanmasında ayrıntıya girilmemistir. Fakat, kavramsal tasarımla ilgili değerlendirmeler ve iyilestirme tavsiyeleri verilmektedir. Ulasılan sonuçlarda görülmektedir ki kontrol ünitesi etkili sekilde çalısmakta akabinde füze, hedefi 12 metreden daha az hata ile vurabilmektedir. Sonuç olarak gerekli iyilestirmeler ve çalısmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is to control the air-to-surface missile throughout the entire flight, with emphasis on the propulsion phase to increase the impact range of the missile. A major difficulty in controlling the missile during the propulsion phase is the important change in mass of the missile. This results in sliding the center of gravity point and changing inertias. Moreover, aerodynamic coefficients and stability derivatives are not assumed constant at predetermined ranges; conversely, they depend on Mach number, angle of attack, and side slip angle. Consequently, as the change of missile mass, cg point, inertia terms, stability and aerodynamic coefficients come together apart from flight operation stages, many points need to be taken into account when designing the controller. This makes controlling the missile all the more complicated. In this thesis, first equations of motion are derived, in which, mass of the missile is not assumed constant. Thus, not only variation of mass but also variation of inertias is incorporated in the equations of motion. From derived equations of motion, a nonlinear inverse dynamics controller achieving desired guidance for a conceptually developed air-to-surface missile has been designed, tested and verified for a modeled missile with six degrees of freedom. For brevity of the study, conceptual design and aerodynamic calculations are not given in detail. Nevertheless, improvements are suggested. As a result, it is shown that the controller works efficiently: the missile is able to hit the target with accuracy less than 12 m. Finally, improvements are proposed.