Modification of polypropylene films for antistatic and anti-scratch properties
Polipropilen filmlere antistatik ve çizilmezlik özellikleri kazandırılmasına yönelik modifikasyon
  1. Tez No: 177510
  2. Yazar: PINAR KÜRKÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL BAYRAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Polipropilen filmler sanayide özellikle paketleme amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, bu filmler sürtünmeye maruz kaldıklarında statik olarak yüklenmektedir. Yük birikimi, bir takım uygulamalarda, özellikle elektronik cihazlarda zararlı olabilmekte ve toz toplanması yoluyla istenmeyen durumlara neden olabilmektedir. Ayrıca, mekanik etkiyle olusan yüzey hasarlarına karsı asgari duyarlılık; çiziklerin mekanik dayanımı azaltması, ticari paketlemelerde film yüzeyini parlatması ve malzemenin uygulama alanını kısıtlaması nedeniyle istenen bir özelliktir. Bu çalısma, polipropilen filmlere nemden bagımsız olarak çalısan iletken dolgular kullanarak antistatik özellik kazandırmayı ve aromatik esaslı katkılarla çizilmeye karsı direnç artırmayı amaçlamaktadır. %2, %5, %7 ve %9 oranında pirol içeren polipirol-polipropilen kompozitleri kimyasal modifikasyon yoluyla sentezlenmistir. %2 oranında pirol, filmlere antistatik karakter kazandırılması için yeterli olmustur. Ayrıca, polipropilen filmler %7'nin üzerindeki pirol oranlarında iletken özellik göstermistir. Dört farklı 1,7-dihidroksinaftalin, 2,3-dihidroksinaftalin, 2,7-dihidroksinaftalin, p-fenilen diamin ve hidrokinon bilesiminden olusan polipropilen esaslı malzemeler mekanik karıstırma ile hazırlanmıstır. Katkı maddeleri polipropilen filmlerin çizik sertligini önemli ölçüde artırmıstır. %2 oranında 1,7-dihidroksinaftalin içeren kompozit %60'tan fazla bir artısla çizilme direncinde en yüksek iyilestirmeyi göstermistir. Ayrıca, mekanik dayanım testleri, hidrokinon dısındaki katkıların polipropilen filmlerin Young modülünü artırdıgını göstermistir. Ek olarak, polipropilen filmlerin gerilme dayanımı ve kopmada uzaması, katkı eklenmesiyle katkının türüne bakılmaksızın gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
Polypropylene films are widely used in industry, especially for packaging purposes. However, these films become statically charged when they are subject to friction. The accumulation of charges in some applications can be harmful, especially for the electronic devices and can cause undesirable appearance due to the attraction of dusts. Furthermore, minimum susceptibility to mechanically induced surface damage is a desired property since scratches reduce the mechanical strength and the bright texture of the film in packaging of commercial items and limit the applications of the material. This study aims to provide antistatic character to polypropylene films by the utilization of conductive fillers which function independent of humidity and enhance their scratch resistance by means of aromatic based additives. Polypyrrole-polypropylene composites including 2%, 5%, 7% and 9% pyrrole were synthesized by chemical modification. 2% of pyrrole was adequate to provide antistatic character to the films. Moreover, they attained conductive property when the pyrrole content exceeds 7%. Polypropylene based materials containing four different compositions of 1,7-dihydroxynaphthalene, 2,3-dihydroxynaphthalene, 2,7-dihydroxynaphthalene, pphenylene diamine and hydroquinone were prepared by mechanical mixing. Scratch resistance of polypropylene films increased significantly with the insertion of additives. The material containing 2% 1,7-dihydroxynaphthalene introduced the highest enhancement by more than 60%. Moreover, mechanical analysis results showed that insertion of the additives except hydroquinone increased Young?s modulus of the polypropylene films. In addition, tensile strength and elongation at break of polypropylene films were enhanced significantly with insertion of the additives regardless of the additive type.