Polymerase chain reaction (PCR) for detection of Borrelia burgdorferi sensu lato
Borrelia burgdorferi sensu lato?nun polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile teşhisi
- Tez No: 177511
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT B. ÖGEL, YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de Lyme borreliozis (LB) şüpheli hastalarda insanlar için patojen olan Borrelia burgdorferi sensu lato türlerinin Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ve destekleyici serolojik testler ile teşhisi amaçlanmıştır. Türkiye'deki 22 farklı ildeki 140 hastadan Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Spiroket Hastalıkları Teşhis Laboratuarına gönderilen 152 klinik örnek (140 serum ve kan, 10 beyin omurilik sıvısı (BOS), 1 eklem sıvısı, 1 deri biyopsisi) analiz edilmiştir.Serum örnekleri ticari ELISA kiti ile çalışılmış ve tüm kan, BOS, eklem sıvısı ve deri biyopsisi örnekleri PZR ile incelenmiştir. PZR analizinde Borrelia burgdorferi sensu lato'nun plasmidinde bulunan ospA geni ve ribosomal 23S rRNA genini hedefleyen iki primer seti kullanılmıştır. Sonuçlar %32,1 (45/140) seropozitivitenin ELISA ile tespit edilebilir olduğunu göstermiştir. Sonuçlarımız Türkiye'nin değişik bölgelerinde Lyme borreliozis'e yakalanma riski olduğunu desteklemektedir. Serolojik testlerle yüksek oranda pozitiflik tespit edilmesine rağmen PZR analizinde örneklerin hiçbirinde pozitiflik bulunmamıştır. Bundan sonra klinik olarak Lyme borreliozis olma olasılığı yüksek hastalarda Borrelia burgdorferi sensu latonun teşhisi için yapılacak olan PZR tabanlı çalışmalar için, klinik örneklerin hastalığın erken safhasında ve herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmadan alınması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed detection of a human pathogen B. bugdorferi sensu lato species in suspected Lyme borreliosis (LB) patients in Turkey by PCR analysis and supportive serologic tests. The 152 clinical samples (140 serum and blood, 10 cerebrospinal fluid (CSF), 1 synovial fluid, 1 skin biopsy specimens) from 140 patients sent from 22 different cities of Turkey to The Spirochetal Diseases Diagnosis Laboratory of Central Veterinary Control and Research Institute were analysed.Serum samples were subjected to ELISA with a commercial kit and all of the blood, CSF, synovial fluid and skin biopsy samples were examined by PCR. In PCR analysis two primer sets targeting the ospA gene located on the plasmid and ribosomal 23S rRNA gene of B. burgdorferi sensu lato were used. The results indicated that 32,1% (45 of 140) seropositivity was detectable by ELISA. Our results support that there is a risk of acquiring LB in different regions of Turkey. Although considerable positive detections were recorded using serologic tests, none of the specimens were positive in PCR analysis. Further studies on PCR based methods for detection of B. burgdorferi sensu lato in patients with a high clinical probability of LB apparently may require that the specimen should be taken in the early phases and before the administration of any therapeutic agent.