Numerical modeling of Kızıldere geothermal field
Kızıldere jeotermal sahasının sayısal modellenmesi
- Tez No: 177535
- Danışmanlar: PROF. DR. NURKAN KARAHANOĞLU, PROF. DR. VEDAT TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Jeoloji Mühendisliği, Energy, Geological Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada, Kızıldere Jeotermal Sahası'nın güncel problemlerine kabul edilebilir çözümler getirmek maksadıyla sahanın gelecek durumunu öngörmek amaçlanmıştır. Jeotermal sahanın eşısıl olmayan mekanizması, basınç ve sıcaklık değişkenleri için simüle edilmiştir. Bu amaçla, jeolojik durum ve alanda daha önceden açılmış bulunan kuyular dikkate alınarak, sahanın bir sonlu elemanlar modeli (750 nod ve 696 dört-nodlu eleman) formüle edilmiştir. Daha sonra, uygun fiziksel özellikler, sınır ve başlangıç koşulları kullanılarak model, doğal hal için sahaya kalibre edilmiştir. Simüle edilen ve gözlenen basınç ve sıcaklıklar çok başarılı bir kalibrasyon çalışmasını vurgulamaktadır. Kalibrasyondan sonra, 1984?2006 zaman aralığında sahanın üretim ve enjeksiyona tepkisi tarihsel eşleştirme çalışması uygulanarak simüle edilmiştir. Tarihsel eşleştirme çalışması, basınç ve sıcaklık değişkenlerinin gözlenen ve hesaplanan değerleri arasında çok iyi korelasyon sağlamıştır. Kalibre edilen ve tarihsel eşleştirmesi yapılan model, sahanın değişik üretim ve enjeksiyon senaryolarındaki gelecek performansını simüle etmek için sahaya uygulanmıştır. Birinci senaryoda saha, halen devam eden üretim koşulu sonraki on yıllık üretim sürecinde de sürdürülerek simüle edilmiştir. Daha sonra, yeni iki kuyunun üretimlerinin etkisi iki değişik senaryoda araştırılmıştır. Dördüncü senaryoda, üretim kuyularından birinden uygulanan enjeksiyonun etkisi simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is dedicated to make a foreseeing of the future state of the Kızıldere Geothermal Field in order to suggest acceptable solutions to the current problems. The non-isothermal mechanism of the geothermal field is simulated for the pressure and temperature variables. For this purpose, a finite element model (696 four-nodal elements with 750 nodes) of the field is formulated by considering the geological conditions and the present wells already drilled in the area. Then the model is calibrated to the field for the natural state by using appropriate physical properties, boundary and initial conditions. Comparison of the simulated and the observed pressures and temperatures has emphasized a very successful calibration study. After the calibration, response of the field to the production and injection for the period of 1984-2006 has been simulated by applying a history matching study. History matching runs have yielded very good correlations between the observed and the computed values of the pressure and temperature variables.The calibrated and history matched model has been applied to the field to simulate the future performance of the field for different production and injection scenarios. In the first scenario the field is simulated for the next 10-year production period keeping the on-going production conditions. Then, the influence of the production of two new wells has been investigated in two different scenarios. In the forth scenario, the effect of injection from one of the production wells has been simulated.