Use of calcium-alginate as a coagulant for low turbidity waters
Kalsiyum alginatın düşük bulanıklıktaki sularda koagülan olarak kullanımı
- Tez No: 177536
- Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK SANİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma kalsiyum-alginatın düşük bulanıklıktaki sularda koagülan olarak kullanımı olasılığını araştırmayı amaçlamaktadır. İlk aşamada, sırasıyla kalsiyum ve alginatın konsantrasyonlarının, alginatın molekül ağırlığının, hızlı karıştırma süresi ve hızının (süreç), sentetik suyun başlangıç pH ve alkalinitesinin, kalsiyum-alginat sisteminin bulanıklık giderim verimi üzerine olan etkilerini araştırmak için jar test çalışmaları sentetik olarak hazırlanmış bulanık sularda yürütülmüştür. Sentetik suyla yapılan jar test deneylerin devamında alum koagülan olarak kullanılmış ve kalsiyum-alginat ile bulanıklık giderim verimleri ve üretilen çamurun özellikleri karşılaştırılmıştır. Son bölümde, önceden belirlenmiş optimum parametrelere dayanarak, arıtma tesisinden alınan ham suyun jar test çalışmaları vasıtasıyla kalsiyum-alginat kullanarak arıtılabilirliği test edilmiştir.Kalsiyum-alginat sisteminin sonuçları: kalsiyumun kilit bir parametre olduğunu ve yüksek molekül ağırlığına sahip alginatın bulanıklık gideriminde daha etkili olduğu göstermiştir. Özellikle kalsiyum dozlamasını takip eden hızlı karıştırma süresinin arttırılması durumunda olduğu gibi; hızlı karıştırma sürecinin yeniden düzenlenmesiyle sistemde önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Kalsiyum-alginat sistemi, ortamın pH ve alkalinitesinden etkilenmemekte ve ortamın pH ve alkalinitesinde de önemli bir değişikliğe yol açmamaktadır. Alum, bulanıklık giderimde fazladan pH ve alkalinite ayarlamasıyla olumlu sonuçlar vermiş, ancak kalsiyum-alginat sistemine oranla daha fazla çamur üretimine sebep olmuştur. Ham suyun, sentetik olarak hazırlanmış bulanık suya kıyasla oldukça farklı karakterizasyonundan dolayı; kalsiyum-alginat kullanılarak yapılan ?ham su? deneyleri istenilen seviyelerde bulanıklık giderimi sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the possibility of using calcium-alginate as a coagulant in low turbidity waters. Jar tests were initially performed with synthetically prepared turbid waters to investigate the effect of alginate and calcium concentrations, alginate?s molecular weight, rapid mixing time and speed (schedule), initial pH and alkalinity of synthetic water on turbidity removal efficiency of calcium-alginate system step by step. Alum as a coagulant was then used in jar tests conducted with synthetic water to compare with calcium-alginate in terms of its turbidity removal efficiency and produced sludge properties. Finally, raw water acquired from water treatment plant was tested for treatability by using calcium-alginate based on previously determined optimum parameters via jar tests.Experiments of calcium-alginate system with synthetic water showed that calcium was a key parameter in coagulation and high molecular weight alginate performed better in turbidity removal. Significant improvements in turbidity removal were observed when mixing schedules were rearranged; especially in case of increasing rapid mixing time following calcium dosing. Calcium-alginate system neither was notably affected by pH or alkalinity nor did significantly change the pH or alkalinity of the medium. Alum worked well in turbidity removal with additional adjustments of pH and alkalinity, however; alum produced higher quantities of sludge than calcium-alginate system. ?Raw water? experiments with calcium-alginate did not result in desired level of turbidity removals due to the excessively different characteristics of this water compared to the synthetically prepared turbid water.