Designing a new architectural program: The norms and attributes of regional airports; Kütahya-Afyonkarahisar-Uşak
Yeni bir mimari program tasarımı: Bölgesel hava alanı terminallerinin nitelikleri; Kütahya-Afyonkarahisar-Uşak
- Tez No: 177540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüz dinamiklerini oluşturan küreselleşme, kapitalist örgütlenme, teknoloji ve iletişim araçlarındaki gelişmeler ve şehirlerde yaşayan nüfusun artması hava yolu taşımacılığına olan talebi arttırmıştır. Havacılığa olan bu talep artışına bağlı olarak, sürdürülebilir ve bütünleşik bir bölgesel havayolu taşımacığı politikası dünyada ve Türkiyede uygulanmaya başlanmıştır. Türkiye'de 2003 yılındaki havayolu taşmacılığında yapılan yeni düzenlemeyle, ?Bölgesel Havayolu Taşımacılığı Projesi?'nin özellikle üzerinde durulmuş, ve bu proje doğrultusunda yeni bölgesel havaalanlarının yapılmasına karar verilmiştir. Ancak, bölgesel havaalanlarının yapısı ve özellikleri de gündeme gelmiştir.Bölgesel havaalanları incelendiğinde, terminal yapılarının, bulunduğu yer ve zamandan soyutlanan bir çatkıya ve benzer tipolojiye sahip oldukları görülür. Bununla birlikte ?dinamik mimarlık?, değişkenlerin olduğu günümüzde, bu tipolojilerden hareket etmez.Oysa ki, mimari programlarının yeniden oluşturulması ile, bölgesel havaalanı terminallerinin statik ve kesin mimarisine karşı çıkılabilir. Bir başka deyişle, mimari program, dinamik bir mimarlık elde etmek için bir araç olabilir. Bu anlamda bu çalışmada; Kütahya-Afyonkarahisar ve Uşak Bölgesel Havaalanı Terminali'nin mimari programı tasarlanarak, öncelikle bölgesel havaalanı terminallerinin yapı ve özellikleri incelenmekte ve 21. yy'da bir mimari programın nasıl tasarlanması gerektiği araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today?s dynamics - the globalization process, economic growth together with late-capitalism, the number of population living in cities and improvements in technology, communication and electronic media - have changed the course of air transportation. As the demand for aviation has increased, the policy of ?regional air transportation system? has begun to be extensive through the world in order to provide an integrated and sustainable air transport system. As for Turkey, together with deregulation of air transportation system in 2003, the government has started the ?Project of Regional Air Transport?. In this respect, some new regional airports are put on the agenda, which required contemporary norms and attributes of regional airport terminals.When regional airport terminals are examined, it is observed that they have typologies, all abstracted from their time-space frameworks. But, today?s dynamic architecture attempts to alter this psyche of typology in order to create dynamic and indeterminate spaces in relation to instable transformations in contemporary cities.However, through the restructuring process, in relation to the city context, the static and determinate architecture of regional airport terminal can be challenged. Namely, an architectural program can be utilized as a tool for creating a dynamic architecture. In this respect, by designing a new architectural program for Kütahya-Afyonkarahisar-Uşak Regional Airport Terminal, which is on the agenda of the government, this study firstly, examines the norms and attributes of regional airports and secondly investigates how the architectural program of regional airport terminals should be designed according to the needs of contemporary cities in the 21st century.