Programming for the new developments in hospital design; A proposal for Urfa Children's Hospital
Hastane tasarımındaki yeni gelişmeler ışığında programlama çalışması; Urfa Çocuk Hastanesi önerisi
  1. Tez No: 35483
  2. Yazar: ŞULE GÜNSÜR
  3. Danışmanlar: İLHAN KURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZ HASTANE TASARIMINDAKİ YENİ GELİŞMELER IŞI?INDA PROGRAMLAMA ÇALIŞMASI : URFA ÇOCUK HASTANESİ ÖNERİSİ GÜNSÜR, Şule Yüksek Lisans Tezi, Mimarlık Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi öğretim Üyesi İlhan Kural Ocak 1994, 162 sayfa Bu çalışmanın konusu çocuk hastanelerinin tasarımıdır. Bu çalışmanın ana amacı ikibinli yıllarda çocuk hastanelerinin mimari programının geliştirilmesidir.. Tıptaki yeni gelişmeler, Türk sağlık sistemi, çalışma ile ilgili toplanan tüm bilgiler, halen kullanılan program ve örnekler mimari tasarımın iskeletini oluştururlar. Tezde Urfa Çocuk Hastanesi tasarımı, önerilen bu yeni yaklaşımın uygulandığı bir örnek olarak eklenmiştir.Urfa'nın seçilmesinin nedeni çocuk nüfusunun yüksek, çocuk hastanesinin eksik oluşudur. Ayrıca Urfa, GAP projesinden sonra bölge merkez olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla Urfa Çocuk Hastanesi bölgesel bir hastane olacaktır. Anahtar Sözcükler : Hastane, Çocuk Hastanesi, Mimari yaklaşım, Gelecek Bilim Dalı Sayısal Kodu: 601. 01. 01 IV.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ARCHITECTURAL APPROACH TO THE DESIGNING OF CHILDREN'S HOSPITAL GÜNSÜR, Şule M. Arc. in Architecture Supervisor Inst. İlhan Kural Jan. 1994, 162 pages In this study, the designing of Children's hospital is the subject. The primary interest of this study is to develop an architecture program for children's hospitals in the 2000's. Within the framework of the Turkish Health Care System, all the development of medicine science, the data compiled in this study, the program which is used today, and examples will act as a base for an architectural design. The design of Urfa Children's Hospital has been chosen as an example for applied the new proposal. The reason of the selection of the Urfa is the high density of children's population and the lack of children's hospital. In addition Urfa can be accepted as a center region after the project of south-east Anatolia (GAP). So Urfa Children's Hospital will be a regional hospital. Key Words : Hospital, Children's hospital, Architectural approach, Future ScienceCode:601.01.01 III.