Efficient index structures for video databases
Video veritabanları için etkili indeks yapıları
- Tez No: 177549
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İçerik-tabanlı multimedya erişimi halen aktif bir araştırma alanıdır. İçerik-tabanlı videoerişim sistemleri için video verisine hızlı ve verimli erişmenin zor bir işlem olduğukanıtlanmıştır. Bu tez çalışmasında, renk, doku, şekil ve hareket gibi alt-düzey özellikleritemel alarak videolara etkili erişmek için Slim-Tree ve BitMatrix olarak adlandırılan ikifarklı indeks yapısını adapte eden bir İçerik-Tabanlı Video Erişim (ITVE) sistemisunulmaktadır. Sistem video verisine ait alt-düzey özelliklerini, MPEG-7 referans yazılımıkullanılarak video parçalarından elde edilen ve XML bir veritabanında saklanan MPEG-7tanımlayıcıları ile belirtmektedir. Çalışmada kullanılan alt-düzey tanımlayıcılar Renk Planı,Baskın Renk, Kenar Dağılımı, Alan Şekli ve Hareket Aktivitesi'dir. Bu tanımlayıcılarSıralı Ağırlıklı Ortalama operatörü kullanılarak Slim-Tree ve BitMatrix yapılarındaherhangi iki nesne arasındaki benzerlik değerini bulmak için birleştirilir. ITVE sistemi tameşleme, k-NN ve alan sorguları olmak üzere üç farklı tip sorgulamayı destekler. Buçalışmada yer alan testler, indeks oluşturulması, indeks güncelleme, sorgu yanıt süresi veANMRR performans metrik değeri ve doğruluk/geriçağrım değerleri kullanılarak erişimetkinliğinin belirlenmesini kapsamaktadır. Yapılan testlerin sonuçları BitMatrix yapısınınSıralı Ağırlıklı Ortalama metodu ile beraber kullanılması durumunun içerik-tabanlı videoerişim sistemlerinde en iyi sonucu vermekte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Content-based retrieval of multimedia data has been still an active research area. Theefficient retrieval of video data is proven a difficult task for content-based video retrievalsystems. In this thesis study, a Content-Based Video Retrieval (CBVR) system that adaptstwo different index structures, namely Slim-Tree and BitMatrix, for efficiently retrievingvideos based on low-level features such as color, texture, shape and motion is presented.The system represents low-level features of video data with MPEG-7 Descriptors extractedfrom video shots by using MPEG-7 reference software and stored in a native XMLdatabase. The low-level descriptors used in the study are Color Layout (CL), DominantColor (DC), Edge Histogram (EH), Region Shape (RS) and Motion Activity (MA). OrderedWeighted Averaging (OWA) operator in Slim-Tree and BitMatrix aggregates these featuresto find final similarity between any two objects. The system supports three different typesof queries: exact match queries, k-NN queries and range queries. The experiments includedin this study are in terms of index construction, index update, query response time andretrieval efficiency using ANMRR performance metric and precision/recall scores. Theexperimental results show that using BitMatrix along with Ordered Weighted Averagingmethod is superior in content-based video retrieval systems.