Professional development of preservice biology teachers through reflective thinking
Biyoloji öğretmen adaylarının mesleki gelişimlerinin yansıtıcı düşünce ile geliştirilmesi
- Tez No: 177548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN TEKKEYA, DOÇ. DR. JALE ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmanın amacı, Öğretmenlik Uygulaması dersini yansıtıcı ilkelere dayanarak planlamak ve yansıtıcı etkinliklerden oluşan bir çerçeve kullanarak öğretmen adaylarının yansıtıcı düşünme seviyelerini ve içeriklerini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca, öğretmen adaylarının yansıtıcı düşünme becerilerinin gelişimi, öğrenme ve öğretme sürecine yönelik metaforları sorgulanmıştır. Bu çalışmanın verileri hem nicel hem de nitel yöntemlerle toplanmıştır. Yansıtıcı otobiyografi, yansıtıcı günlük, metafor, akran rehberliği, mikro öğretim ve problem tartışması etkinliklerinden elde edilen yazılı dokümanlar, banda kaydedilmiş yansıtıcı tartışmalar, değerlendirme görüşmeleriyle birlikte nitel verileri oluşturmaktadır. Bu veriler, durum çalışması için seçilen üç öğretmen adayının yansıtıcı düşünme seviyelerinin ve içeriğinin daha derin incelenmesinde kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının yansıtıcı düşünme seviyelerini ve öğrenme-öğretme sürecine yönelik düşüncelerini ortaya çıkarmak için kullanılan yansıtıcı düşünme ve metafor anketleri ise araştırmanın nicel verilerini oluşturmaktadır.Bu araştırma, yansıtıcı stratejilere dayalı yansıtıcı çerçevenin öğretmen adaylarının deneyimler, işbirliği, rehberlik ve modeller aracılığı ile yansıtma yapabilmelerini ve böylelikle kendi mesleki gelişimlerine farkında olarak katkıda bulunmalarını sağlamıştır. Araştırmanın sonuçları, öğretmen adaylarının büyük oranda teknik ve uygulama alanında olmak üzere her üç alanda yansıtıcı düşünebildiğini göstermektedir. Buna göre, öğretmen adaylarının teknik, uygulama ve diyalektik alanda; öğretim süreçleri başta olmak üzere öğretmen özellikleri, sınıf yönetimi, öğreniciler ve öğretmenlik mesleği ile ilgili konularda yaşadıkları deneyimler üzerinde yansıtma yapabildikleri belirlenmiştir. Araştırmanın nicel sonuçları ise, öğretmen adaylarının bireysel olarak yansıtıcı düşünme becerilerinde gelişme olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to explore preservice biology teachers? reflective thinking content and levels by examining the use of a reflective framework integrated into one semester Practice Teaching course. More specifically, this study focused on the development of reflective thinking skills of preservice teachers and their metaphorical images about learning and teaching process. Data were collected through both qualitative and quantitative approaches. The written documents and audiotaped debriefings taken during the activities of reflective autobiography and journal writing, metaphor using, peer coaching, microteaching, and problem discussion along with the summative interview were the main data sources of the qualitative data. The written and transcribed data collected through these sources were then utilized through the selected three case studies in order to reach a deep understanding on their reflective thinking skills and content. The quantitative data were collected through the instruments of Reflective Thinking to evaluate the development of the preservice biology tecahers? reflectivity and Metaphorical Images to explore their beliefs about learning and teaching process.Results indicated that the reflective activities offered opportunities preservice biology teachers to reflect on their experiences and strive for a conscious awareness of their professional development through experience, collaboration, guidance, and modeling. All of the participants were able to reflect mostly at the technical level, followed by contextual and dialectical levels of reflective thinking among the content categories of teacher characteristics, instructional processes, classroom management, students, and teaching profession. Results of reflective thinking instrument indicated that all participants individually perceived a developmental reflective thinking skill.