Effect of drought and salt stresses on antioxidant defense system and physiology of lentil (Lens culinaris M. ) seedlings
Kuraklık ve tuz streslerinin mercimek (Lens culinaris M. ) fidelerinin antioksidan savunma sistemi ve fizyolojisi üzerine etkileri
- Tez No: 177563
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada 7 gün süreyle kuraklık (% 20 PEG 6000) ve tuz (150 mM NaCl) stresine maruz bırakılan 14 günlük mercimek (Lens culinaris Medik cv. Sultan) fidelerinde kuraklık ve tuzluluk streslerinin etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Gövde ve kök dokularında kuru-yaş ağırlık, nispi su içeriği, uzunluk, hücre zarının elektrolit geçirgenliği ve lipid peroksidasyonu (malondialdehit miktarı olarak) gibi fizyolojik ölçümlerin yanı sıra, H2O2 miktarı ve prolin birikiminin belirlenmesi ile klorofil fluoresans analizleri gerçekleştirilmiştir.Kuraklık ve tuz streslerine bağlı olarak, süperoksit dismutaz (SOD: EC 1.15.1.1), katalaz (CAT: EC 1.11.1.6) askorbat peroksidaz (APX: EC 1.11.1.11) ve glutatyon redüktaz (GR: EC 1.6.4.2) gibi antioksidant enzimlerinin aktivitelerindeki değişimler incelenmiştir.Kuraklık stresindeki bitkilerle karşılaştırıldığında, tuz stresi altındaki bitkilerde kuru-yaş ağırlık, nispi su içeriği, uzunluk ve klorofil fluoresans ölçümlerindeki anlamlı düşüşler duyarlılıklarını işaret etmektedir. Yüksek MDA miktarları ve hücre zarlarının elektrolit geçirgenliklerindeki artışlar da bu durumu desteklemektedir.APX, GR ve prolinin tuz stresi altındaki bitkilerde hem gövde hem de kök dokularda, reaktif oksijen türlerinin bertaraf edilip moleküllerin ve membranların korunmasıyla antioksidant savunmada önemli rolleri olduğu görülmektedir. GR ve prolinin aynı zamanda kuraklığın oluşturduğu etkilere karşı da temel bir koruma mekanizması olarak görev yaptığı gözlenmiştir. H2O2 miktarlarında artış gözlemlenen kuraklık stresi altındaki kök dokularda ve tuz stresi altındaki gövdelerde SOD enziminin aktif olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, 14 days old lentil seedlings (Lens culinaris Medik cv. Sultan), which were subjected to 7 days of drought (20% PEG 6000), and salt (150 mM NaCl ) stress , were examined in a comparative manner for the effects of drought and salt stress treatments. In shoot and root tissues physiological parameters such as wet-dry weight, relative water content, root-shoot lengths, membrane electrolyte leakage, and lipid peroxidation in terms of malondialdehyde (MDA) were determined. H2O2 content, proline accumulation and chlorophyll fluorescence analysis were also performed. Changes in the activity of antioxidant enzymes such as superoxide dismutase (SOD: EC 1.15.1.1), catalase (CAT: EC 1.11.1.6) ascorbate peroxidase (APX: EC 1.11.1.11) and glutathione reductase (GR: EC 1.6.4.2) were observed upon stress treatments. In salt treated lentil seedlings, significant decreases in wet-dry weight, RWC, shoot-root length and chlorophyll fluorescence measurements indicated a sensitivity, when compared to drought treated plants. Higher MDA concentration and higher electrolyte leakage amounts are supported these results. APX, GR and proline seem to play important roles in antioxidant defense against salt stress for both tissues by removing reactive oxygen species and protecting macromolecules and membranes. GR and proline are also maintains the main protective mechanism against drought stress effects. SOD is active in drought stressed roots and salt stressed shoots, where the H2O2 contents are also observed to be increased.