Improvements in energy and water consumption performances of a textile mill after bat applications
Tekstil endüstrisinde bat uygulamaları sonrasında su ve enerji kullanımı performansı değerlendirmesi
  1. Tez No: 177576
  2. Yazar: AYŞE MERVE KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ B. DİLEK, PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Avrupa Birliği Entegre Kirlilik Önleme Direktifi, Ek-1 kısmında yer alan endüstrilerin çevresel etkilerini azaltmaya yönelik uygulamaları teşvik eden, kapsamlı bir direktiftir. Her endüstri için hazırlanmış ?Mevcut En İyi Teknikler? Referans Dökümanları bu uygulamalara kılavuzluk etmektedir. Bu endüstriler içinde, tekstil, su ve enerji yoğun endüstrilerden biridir. Bu çalışmada, denim üreten bir tekstil fabrikasında ?Mevcut En İyi Teknikler? in uygulanmasından sonra enerji ve su tüketimindeki kazançlar incelenmiştir. Bu kapsamda, debimetrelerin takılması, ters yıkama prensibinin uygulanması, su yumuşatma tesisinde rejenerasyon suyunun azaltılması, ters osmos ünitesinden çıkan atık suların ve kompresör soğutma sularının yeniden kullanılması ile toplam su tüketimi Ocak'05-Aralık'07 döneminde 6000 ton/günden 4850 ton/güne düşmüştür. Sonuç olarak, fabrikadaki spesifik su tüketimi 78 L/kg kumaştan 55 L/kg kumaşa düşerek %29.5 azalmıştır. Böylelikle, ?Mevcut En İyi Teknikler? Referans Dökümanında belirtilen spesifik su tüketimi aralığının alt limitine (50-100 L/kg kumaş) yaklaşmıştır. Terbiye sıcak atıksularının süreçlerde kullanılacak yıkama sularını ısıtmak amacıyla kullanılması, yeterli olmayan bölgelerde izolasyonun iyileştirilmesi, ısıtma sistemlerine ve ramözlere periyodik olarak bakım uygulamalarının enerji tüketiminin azaltılmasında etkili olduğu söylenebilir. Bunların yanı sıra, su tüketiminin azaltılması amacıyla uygulanan kompresör soğutma sularının geri kullanımı ve ters yıkama prensibinin uygulanması da enerji tüketimini azaltıcı önlemler olarak sayılabilir. Ocak'05-Aralık'07 döneminde, toplam enerji tüketiminin 786 Gcal/günden 804 Gcal/güne yükselmesine rağmen, yukarıda belirtilen uygulamalar sonucunda spesifik enerji tüketiminin 0.0100 Gcal/kg kumaştan 0.0091 Gcal/kg kumaşa düşerek %9 azaldığı gözlemlenmiştir. Ulaşılan spesifik enerji tüketimi değeri, ?Mevcut En İyi Teknikler? Referans Dökümanında belirtilen aralığa (8-20 kWh/kg kumaş) tekabül etmektedir.
Özet (Çeviri)
European Union?s Integrated Pollution Prevention and Control (IPPC) Directive forms a comprehensive framework for industries mentioned in the Annex 1 of the Directive concentrating on the reduction of the environmental impacts of the industrial activities which can be implemented by the BREF Documents that provide guidelines for each sector. Among those industries, textile is a water and energy intensive one. In the present study, gains in terms of energy and water consumptions were assessed in a denim producing textile mill following the adaptation of related BAT measures. In this respect, installation of flow meters, use of semi-counter current rinsing applications; minimization of wash waters in the water softening plant, reuse of concentrate stream from reverse osmosis plant and compressor cooling waters resulted in reduction from 6,000 to 4,850 tone/day of total water consumption in the period of January?05-December?07. Consequently, specific water consumption in the mill was decreased from 78 to 55 L/kg textile by 29:5% which is close to lower limit of the range suggested in BREF Textile Document (i.e. 50-100 L/kg fabric). Use of waste heat from finishing wastewater streams in heating up the washing waters, heat-insulation and maintenance applications in addition to BAT measures taken for water minimization reduced specific energy consumption from 0.0100 to 0.0091 Gcal/kg textile resulting in 9% reduction in the period of January?05-December?07, although, energy consumption was increased from 786 to 804 Gcal/day. This achieved level of specific energy consumption was in the reference range mentioned in BREF Textile Document (i.e. 8-20 kWh/kg fabric).