Approaches for multiobjective combinatorial optimization problems
Çok amaçlı kombinatoryal optimizasyon problemleri için yaklaşımlar
- Tez No: 177575
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÖKSALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tezde, çok amaçlı kombinatoryal optimizasyon problemleri üzerinde çalıştık. Çalışmamızı iki ana başlıkta gruplayabiliriz. İlk başlık, gezgin satıcı probleminin ve darboğaz gezgin satıcı problemlerinin polinom çözülebilen durumlarıyla ilgilidir. Biz bu problemlerin, farklı amaç fonksiyonlarının birleşkeleri olan çok amaçlı türevlerini ele aldık, hesaplama karmaşıklıklarını analiz ettik ve mümkün olan durumlarda kesin yordamlar geliştirdik.İkinci başlığımız, herhangi sayıda amaç fonksiyonu olan çok amaçlı tam sayılı programlama problemlerinin destekli uç etkin noktalarını bulmakla ilgidir. Bu başlık altında iki yordam geliştirdik. İlki bu noktaların hepsini bulan bir kesin yordamdır. İkinci yordam ise bu noktaların bir alt kümesini bulmakta ancak kalan noktalar için bir en kötü durum bilgisi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider multiobjective combinatorial optimization problems. We address two main topics. We first address the polynomially solvable cases of the Traveling Salesperson Problem and the Bottleneck Traveling Salesperson Problem. We consider multiobjective versions of these problems with different combinations of objective functions, analyze their computational complexities and develop exact algorithms where possible.We next consider generating extreme supported nondominated points of multiobjective integer programming problems for any number of objective functions. We develop two algorithms for this purpose. The first one is an exact algorithm and finds all such points. The second algorithm finds only a subset of extreme supported nondominated points providing a worst case approximation for the remaining points.