Effects of geometrical factors on fracture toughness using semi-circular bending type specimens
Yarım dairesel eğilme numunelerini kullanarak geometrik faktörlerin çatlak tokluğu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 177577
  2. Yazar: KIVANÇ HET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TUTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada çatlak mekaniği testlerinde çoklukla kullanılan yarım dairesel eğilme örnekleri kullanılarak çatlak mekaniği analizleri yapılmıştır. Deneylerde Ankara andezit taşı kullanılmış ve toplamda 65 adet deney örneği hazırlanarak deneyler yapılmıştır.Analizlerde çentik aralık kalınlığı, farklı destek mesafesi oranı (S/R), yükleme bölgesi düzleştirmesi ve deney örnekleri hazırlanırken oluşan küçük geometrik farklılıkların deneyler üzerindeki etkileri incelenmiştir.Gerilme şiddeti değerleri her bir numune için ayrı ayrı olmak üzere 3 boyutlu sonlu eleman programı ABAQUS kullanılarak bulunmuştur.İlk incelemede çentik aralığı kalınlığı değişiminin çatlak tokluğu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Deney örneklerine 0.84 mm den 3.66 mm'ye varan değişik kalınlıklarda çentik aralıkları açılmıştır.İkinci inceleme olarak deney örneklerinin destek mesafeleri değiştirilerek, bu değişimin çatlak tokluğu üzerindeki etkisi incelenmiştir.Diğer bir incelemede ise örnek geometrisinde değişiklik yapılarak örnek üstü yükleme bölgesinin düzleştirilmiş ve bu değişimin çatlak tokluğu üzerindeki etkisi incelenmiştir.Çatlak tokluğu değerleri, nümerik modelleme sonucu elde edilen gerilme şiddeti faktörleri ve deneylerden elde edilen kırılma yükleri kullanarak hesaplanmıştır.Deney sonuçlarına göre, çatlak tokluğu değerleri başlangıç çentik aralık kalınlığı 2 mm'ye kadar olan örneklerde çentik aralık kalınlığı değişimlerinden etkilenmemiştir. Aynı zamanda çatlak tokluğu değeri destek mesafesi değişimlerinden de etkilenmemiştir. Öte yandan örnek üstü yükleme bölgesinin düzleştirilmesiyle yapılan testler sonucunda, çatlak tokluğu değeri çelik silindir ile yapılan noktadan yükleme analiz sonuçlarına göre 16% daha düşük çıkmıştırSonuç olarak, yapılan 46 deney sonucuna göre Ankara andezitin ortalama çatlak tokluğu değeri 1.36 MPa olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Semi-circular specimens (SCB) under three point-bending which are commonly used for fracture testing of rocks were used here for fracture mechanics tests. A total of 65 specimens were tested by using Ankara andesite rock.Investigations including the effects of initial notch thickness, different loading span ratios (S/R), flattened loading end, and little dimensional variations when preparing the specimens were carried out.Stress intensity factors for specimens with different geometries were computed individually by using a 3D finite element program ABAQUS.Specimens with a preliminary notch thickness varying from 0.84 to 3.66 mm were tested under three point bending.For a second group of specimens loading span was changed and fracture toughness variation was studied. Another change in the specimen geometry was made by machining a flat loading end at the upper load application point. Fracture toughness values were computed using the stress intensity values computed from numerical modeling and failure loads from the experiments.It was found that up to 2 mm fracture toughness was not affected by variations in the thickness of preliminary notches. Fracture toughness was not affected by changing the loading span. For specimens with flat loading ends, fracture toughness was about 16% lower than the value found from regular SCB type specimens loaded at a point at the top by a steel roller.As a result of about 46 experiments average fracture toughness of Ankara Gölbasi andesite was found as 1.36 MPa .