3D synthetic human face modelling tool based on T-spline surfaces
T-spline yüzeyleri tabanlı 3 boyutlu sentetik insan yüzü modelleme aracı
  1. Tez No: 177587
  2. Yazar: ALİ AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU, YRD. DOÇ. DR. İLKAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında, C++ ve OpenGL kullanılarak 3 Boyutlu Sentetik İnsan Yüzü Modelleme Yazılımı gerçeklenmiştir. Yüzey tanımlama yöntemi seçenekleri olarak Bézier Yüzeyleri, B-spline Yüzeyleri, Biörnek Olmayan Rasyonel B-spline Yüzeyleri, Sıradüzensel B-spline Yüzeyleri ve T-spline Yüzeyleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın gereksinimleri göz önünde tutularak, T-spline Yüzeylerinin daha üstün olduğu sonucuna varılmıştır. Modelleme sürecinde, modüler bir yaklaşım takip edilmiştir. İlk olarak yüksek detaylı yüz bölgeleri (burun, gözler, ağız) modellenmiş, daha sonra bu modeller T-spline yüzeylerinin birleşme özelliği kullanılarak tüm bir yüz modelinde birleştirilmiştir. Yüz modelinin yerel ve genel özellikleri, çeşitli yüz modellerini oluşturma ve düzenleme yeteneğine sahip olmak için parametrelendirilmiştir. Modelin görüntü kalitesini arttırmak için, bölge-değişken bir çizim tasarısı kullanılmıştır. T-spline yüzeylerini tanımlayan yeni bir dosya yapısı önerilmiştir. Yazılımın hesap ve bellek maliyetini düşürmek için, T-spline yüzey tanımlama yönteminin basitleştirilmiş bir uyarlaması önerilmiş ve kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, a 3D Synthetic Human Face Modelling Software is implemented using C++ and OpenGL. Bézier surfaces, B-spline surfaces, Nonuniform Rational B-spline surfaces, Hierarchical B-Spline surfaces and T-spline surfaces are evaluated as options for the surface description method. T-spline surfaces are chosen since they are found to be superior considering the requirements of the work. In the modelling process, a modular approach is followed. Firstly, high detailed facial regions (i.e. nose, eyes, mouth) are modelled, then these models are unified in a complete face model employing the merging capabilities of T-splines. Local and global features of the face model are parameterized in order to have the ability to create and edit various face models. To enhance the visual quality of the model, a region-variable rendering scheme is employed. In doing this, a new file format to define T-Spline surfaces is proposed. To reduce the computational and memory cost of the software,a simplified version of the T-Spline surface description method is proposed and used.