Evaluation indicators for selection of sustainable building materials
Sürdürülebilir yapı malzemeleri seçiminde değerlendirme göstergeleri
- Tez No: 177595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOOFİA TAHİRA ELİAS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İklim değişikliğinin etkileri, enerji kaynaklarının tükenmeye başlaması gibi çevresel tehlikelerin ortaya çıkması nedeniyle çevreyle ilgili konular önem kazanmaya başlamıştır. Çevreye verilen zararın yaklaşık yarısı yapı sektörünün etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenden, bu çalışma, yapı malzemelerinin çevresel etkilerinin önemi üzerinde durmaktadır.Buna göre, öncelikle yapı malzemelerinin sürdürülebilirlik göstergeleri belirlendi ve seçilen yapılarda kullanılan yapı malzemelerinin çevreye verdikleri zararlar araştırıldı. Bunun için BREEAM değerlendirme sistemi ve BEES bilgisayar programı seçildi. Ankara'da Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüsü içinde bulunan ODTÜKENT lojmanlarında yer alan iki yapı belirlenerek, bu yapılarda kullanılan yapı malzemeleri, BREEAM ve BEES'e göre değerlendirildi. Bu yapılar, 3 katlı bir konut bloğu ve evli olmayan öğretim elemanlarına ait olan yapının bir bloğu olarak seçilmiştir.Çalışma kapsamında seçilen binaların duvar, yer ve çatılarında kullanılan yapı malzemeleri, BREEAM ve BEES'in kabul ettiği göstergelere göre değerlendirildi. Iki yapıya ait olan sonuçlar karşılaştırıldığında, evli olmayan öğretim elemanlarına ait olan yapı bloğunun 3 katlı konut bloğundan daha düşük çevresel etkilere sahip olduğu görüldü. Bundan dolayı, evli olmayan öğretim elemanlarına ait olan yapı bloğunun konut bloğuna oranla çevreye etkisi daha az olduğu sonucuna ulaşıldı.Seçilen yapılarda kullanılan yapı malzemeleri değerlendirilirken, uygulanan sistemlerde (BREEAM ve BEES) bu yapı malzemesinin tam karşılıklarının olmadığı görüldü. Bu yüzden her malzeme için kesin değerlendirme sonuçlarına ulaşılamadı. Değerlendirmede karşılaşılan bu kısıtlamadan hareketle, her ülke kendi değerlendirme göstergelerinin belirleyerek kendine ait değerlendirme sistemini oluşturması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental issues have gained importance due to global environmental threat, such as depletion of energy resources and the impacts of climate change. The building sector is responsible for almost half of the impacts on the environment. Hence, this study focuses on the importance of environmental impacts of building materials.In this regard, firstly, sustainability indicators for building materials were determined and the environmental impacts of selected building materials were studied. Then, the evaluation system BREEAM and the evaluation software BEES were selected and used to evaluate one block of bachelor flats and one of housing units in ODTUKENT, which is located in the Middle East Technical University campus in Ankara, Turkey.Building materials used for the construction of walls, floors and roofs were evaluated according to the indicators accepted by BREEAM and BEES. The results for both units were compared and it was seen that the block of bachelor flats takes lower ratings than the triplex unit for BREEAM and also lower values for BEES. Therefore, the block of bachelor flats has less environmental impact than the triplex unit.While evaluating the materials an exact match for all the materials used in the case buildings could not be found in these tools. Hence, it was not possible to exact results for these materials. In this regard, countries should determine their own evaluation indicators and develop their evaluation systems.