Yerel lateritik nikel cevherlerinden nikel pik demir (NPD) üretimi
Production of nickel pig iron from domestic lateritic ore
  1. Tez No: 310597
  2. Yazar: HALİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONURALP YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Nikel endüstride birçok alanda kullanılan önemli bir metaldir. Nikelin % 62'si paslanmaz çelik üretiminde kullanılmaktadır. Son zamanlarda ferronikel yerine daha düşük nikel içerikli nikel pik demir (NPD) ucuz ve alternatif bir ürün olarak özellikle Çin'de kullanılmaya başlanmıştır.Bu çalışmada % 1,02 Ni, % 2,19 Cr ve % 0,054 Co içeren Van yöresi lateritik nikel cevherlerinden 100 g tartılarak farklı redüktan/cevher oranlarında 25 dakika süreyle 1600-1650 °C sıcaklık aralığında redüktif ergitmeye tabi tutulmuştur. En yüksek verimi elde ettiğimiz numune alınarak 15 ile 35 dakika arasında farklı reaksiyon sürelerinde redüktif ergitme uygulanmıştır. Ayrıca % 10 ve % 30 redüktan/cevher oranına sahip nunmunelere sırasıyla % 2, % 4, % 6, % 8 ve % 10 flaks/cevher oranlarında CaO eklenerek karışımlar hazırlanıp redüktif ergitmeye tabi tutulmuştur. Kullanılan lateritik cevher, redüktan (metalurjik kok), curuflaştırıcı ve elde edilen alaşımlar ve curuflar XRD (X-Işınları difraktometresi), XRF (X-Işınları floresans spektrometresi), AAS (Atomik absorpsiyon spektrometresi), ve EPMA (Elektron Prop Mikro Analizörü) analiz teknikleri ile karakterize edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen metal kazanım verimleri litaratür ile karşılaştırılmış optimum şartlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nickel is the one of the most important metal that has many application area application areas in the industry and there are a lot of kinds of nickel products such as refined metal, powder, sponge etc. 62 % of metallic nickel is used in stainless steel, 13 % is consumed as superalloy and non ferrous alloy because of its superior corrosion and high temperature properties.Nickel ores can be classified in two group as sulphide ores and lateritic ores. Although 70 % of land based nickel ores are laterites, 60 % of primary production is from sulphide ores. The importance of lateritic ores is increasing due to the increase in nickel prices and decrease in reserves of sulphide ores. Nickel laterite typically occur in tropical or sub-tropical regions where weathering of ultramafic rocks containing iron and magnesium for along time . These deposits usually exhibit different layers due to weathering conditions. The first layer is silica rich layer and after limonite layer dominated by goethite a (FeOOH ) and hematite (Fe2O3). Then a saprolite ((Ni,Mg)SiO3.nH2O) layer rich in magnesium and basal elements. Lastly there are altered and unaltred bed rocks. Between the saprolite layer limonite layer there is usually magnesium rich transititon layer (10-20% Mg), with iron called serpentine (Mg3Si2O5(OH)4).For an ideal laterite deposit, the limonitic layer is not very suited to upgrading, while some upgrading the magnesium-rich saprolitic layer is also limited for the nickel concentration. This is the main difference between lateritic and sulfidic ores that can be beneficiated from 10 % to % 28There are some common pyrometallurgical, hydrometallurgical and combined (pyro-hydrometallurgical) methods which are used for the extraction of nickel from lateritic ores.HPAL (High temperature pressure acid leaching) is generally used to recover metallic nickel and cobalt from laterite nickel ores. It is more suitable for the plants processing ores with low magnesium oxide and aluminum oxide content. Lateritic ores are exposed to hot acidic leaching around ~250 °C to dissolve nickel and cobalt under high pressure. Solvent extraction is commonly used with HPAL processes. Resin-in-pulp methods have also been exposed to selectively separate nickel and cobalt directly from the leach solution, however this method is not being used commercially at present. The main disadvantage for HPAL is the high cost of titanium autoclaves and maintaining cost. Process is complex and difficult to control due to the high pressure and heating of the process.AL (Atmospheric leaching) is being replaced with HPAL due to low costs and more suitable for the smaller scale plants. AL includes direct leaching of laterite ores in the organic or inorganic acids and obtaining Ni, Co hydroxides in the solution. Solution can be enriched by using SX and metallic nickel and cobalt are recovered by EW or precipitating. In the heap leaching process, milled ore is fed by dilute acid from the top, and nickel and cobalt are digested. Collected solution is treated for metal recovery. In the agitation leach, crushed and ground ore is leached in a heated tank. Temperature has a beneficial effect on the metal recovery with decrease of the process duration,Caron Process was first developed by Caron in the 1920s however this process was firstly used after World War II in Cuba. This process Candbe apllied to high iron limonitic ores and tolerates more Mg than other acid leaching processes. In this process, ore is blended and dried, then reduced in a roaster by using hydrocarbon fuel and air around 700 °C. The product is generally iron-nickel alloy. Hot and reduced ore is cooled in a roaster under reducing atmosphere and quench in ammoniacal ammonium carbonate solution in the tanks. Ni and Co are precipitated as carbonate form from solution. The recovery is lower compared to pyrometallurgical and hydrometallurgical processes. The first step of this process also consumes high energy.Ferronickel smelting of laterite ores is generally performed by using fossil fuels (coal, oil, natural gas, etc.) as reductant in a rotary kiln. Nickel and cobalt are firstly reduced because iron has greater affinity for oxygen. The product is charged to converter for refining after discarding slag containing unreduced iron oxide, magnesium and silica. The end-product is ferronickel alloy which contains 25% nickel. This unrefined ferronickel is refined using soda ash, calcium containing compounds to remove sulphur content. Air is blown through molten and desulphurized ferronickel to oxidize carbon, phosphorus and other impurity elements. This process is energy intensive but new furnace technologies reduce the energy costs.Nickel Pig Iron (NPI) production is a new trend which was first developed about 50 years ago but not used commercially until some Chinese pig iron producers changed their production methods into nickel pig iron without new investments. NPI production first began in blast furnaces using low grade laterite ores imported from Indonesia, Philippines and New Guinea. The process is almost same as pig iron production. The difference is that the ore contains more nickel. The blast furnace products contain 2-10 % of nickel. The trend is to use electric arc furnace to reduce operations costs.In this study, experiments were performed in an induction furnace with graphite crucibles. Lateritic ores were employed as raw material to produce nickel pig iron from East Anatolian Region. The effect of reductant ratio, process time and flux addition was examined.East Anatolian Region raw lateritic nickel ore samples were crushed and ground by using a jaw crusher, cone crusher, roller crusher and a vibratory cup mill. Average particle size of 303 ?m was calculated by using screen analysis for the ground ore. Ore was homogenized at the end of the mill treatment process.Homogenized ore was characterized by using different analyzing techniques including XRD, XRF and AAS. Also amount of fixed carbon, volatile materials and ash in metallurgical coke were analyzed. Quartz, magnetite, hematite and magnesium chromium oxide phases and slightly nickel iron oxide.In the first experimental set, effect of reductant amount was carried out. Lateritic ores and coke were dried in dryer at 105 °C for 2 hours. 100 g ore and metallurgical coke (from 5g to 35g) were mixed and charged into an induction furnace which is commercially designed for F9 and F10 graphite based crucibles. These mixtures were held for 25 minutes in the furnace at temperature range of 1600-1650 °C. It was observed that charged mixtures began to melt around 10th minute (1350-1400 °C) and reached the maximum temperature about 15th minute. Metallic and slag phases were obtained after smelting. Slags were discarded and grinded. Magnetic-metallic and non-magnetic parts of the slags were separated by using magnetic separation process. Magnetic parts were added to the metallic phase to re-melt. The homogenized metal buttons were characterized using XRF, AAS, EPMA techniques. P6 the sample with % 30 reductant/charged ore ratio has the highest Ni recovery efficiency as 77,76 % and also has 75.23 % Co, and 48.88 % Cr recovery. Metal concentrarions in the alloy are 3.00 % for Ni, 0.15 % for Co and 4.05 % for Cr.In the second experimental set, effect of process duration was carried out. P6 mixture was smelted in different process durations from 15 min. to 35 minutes. The same experimental and characterization procedures as in the first experimental set were employed for the second experimental set with different process times. Ni and Co concentrations in the alloy slightly change with the increase of process duration but their recovery efficiencies change rapidly with increasing in the time. The highest recoveries were achieved for the experiments conducted with the addition of 30% of metallurgical coke with 91,99 % Ni, 93.87 % Co, and 69.40 % Cr at the processes times of 35 minutes. Metal concentrations in the alloy are 3.13 % for Ni, 0.17 % for Co and 5.07 % for Cr.In the third experimental set, different amount of flux (CaO) were added as 2 %, 4 %, 6 %, 8 %, 10 % flux/charged ore ratio to sample with 10 % constant reductant/charged ore ratio. CaO addition has beneficial effect on metal recovery decreasing slag temperature. The highest recovery in nickel was performed with % 6 flux addition/charged ore by 78.18 % Ni with 66.58 % Co and 16.29 % Cr recovery with 4.47 % Ni with 0.20 % Co and 1.98 Cr concentration at 10 % constant reductant/charged ore ratio.In the fourth experimental set, different amount of flux (CaO) were added as 2 %, 4 %, 6 %, 8 %, 10 % flux/charged oreratio to sample with %30 constant reductant/charged ore ratio. The highest recovery in nickel was performed with % 30 flux addition/charged ore by 93. 46 % Ni with 86.45 % Co and 27.82 Cr concentration with 3.88 % Ni, 0.19 % Co and 2.48 % Cr concentration at 30 % constant reductant/charged ore.CaO addition has benefical effects on Ni an Co recoveries and decreases melting temprature of slag. Cr recovreies also slightly increases at low reductant/charged ore ratio however decraseses rapidly at high reductan/charged ore ratio. CaO has more beneficial effects at high reductan/charged ore ratio.Nickel is the one of the most important metal that has many application area application areas in the industry and there are a lot of kinds of nickel products such as refined metal, powder, sponge etc. 62 % of metallic nickel is used in stainless steel, 13 % is consumed as superalloy and non ferrous alloy because of its superior corrosion and high temperature properties.Nickel ores can be classified in two group as sulphide ores and lateritic ores. Although 70 % of land based nickel ores are laterites, 60 % of primary production is from sulphide ores. The importance of lateritic ores is increasing due to the increase in nickel prices and decrease in reserves of sulphide ores. Nickel laterite typically occur in tropical or sub-tropical regions where weathering of ultramafic rocks containing iron and magnesium for along time . These deposits usually exhibit different layers due to weathering conditions. The first layer is silica rich layer and after limonite layer dominated by goethite a (FeOOH ) and hematite (Fe2O3). Then a saprolite ((Ni,Mg)SiO3.nH2O) layer rich in magnesium and basal elements. Lastly there are altered and unaltred bed rocks. Between the saprolite layer limonite layer there is usually magnesium rich transititon layer (10-20% Mg), with iron called serpentine (Mg3Si2O5(OH)4).For an ideal laterite deposit, the limonitic layer is not very suited to upgrading, while some upgrading the magnesium-rich saprolitic layer is also limited for the nickel concentration. This is the main difference between lateritic and sulfidic ores that can be beneficiated from 10 % to % 28There are some common pyrometallurgical, hydrometallurgical and combined (pyro-hydrometallurgical) methods which are used for the extraction of nickel from lateritic ores.HPAL (High temperature pressure acid leaching) is generally used to recover metallic nickel and cobalt from laterite nickel ores. It is more suitable for the plants processing ores with low magnesium oxide and aluminum oxide content. Lateritic ores are exposed to hot acidic leaching around ~250 °C to dissolve nickel and cobalt under high pressure. Solvent extraction is commonly used with HPAL processes. Resin-in-pulp methods have also been exposed to selectively separate nickel and cobalt directly from the leach solution, however this method is not being used commercially at present. The main disadvantage for HPAL is the high cost of titanium autoclaves and maintaining cost. Process is complex and difficult to control due to the high pressure and heating of the process.AL (Atmospheric leaching) is being replaced with HPAL due to low costs and more suitable for the smaller scale plants. AL includes direct leaching of laterite ores in the organic or inorganic acids and obtaining Ni, Co hydroxides in the solution. Solution can be enriched by using SX and metallic nickel and cobalt are recovered by EW or precipitating. In the heap leaching process, milled ore is fed by dilute acid from thetop, and nickel and cobalt are digested. Collected solution is treated for metal recovery. In the agitation leach, crushed and ground ore is leached in a heated tank. Temperature has a beneficial effect on the metal recovery with decrease of the process duration,Caron Process was first developed by Caron in the 1920s however this process was firstly used after World War II in Cuba. This process Candbe apllied to high iron limonitic ores and tolerates more Mg than other acid leaching processes. In this process, ore is blended and dried, then reduced in a roaster by using hydrocarbon fuel and air around 700 °C. The product is generally iron-nickel alloy. Hot and reduced ore is cooled in a roaster under reducing atmosphere and quench in ammoniacal ammonium carbonate solution in the tanks. Ni and Co are precipitated as carbonate form from solution. The recovery is lower compared to pyrometallurgical and hydrometallurgical processes. The first step of this process also consumes high energy.Ferronickel smelting of laterite ores is generally performed by using fossil fuels (coal, oil, natural gas, etc.) as reductant in a rotary kiln. Nickel and cobalt are firstly reduced because iron has greater affinity for oxygen. The product is charged to converter for refining after discarding slag containing unreduced iron oxide, magnesium and silica. The end-product is ferronickel alloy which contains 25% nickel. This unrefined ferronickel is refined using soda ash, calcium containing compounds to remove sulphur content. Air is blown through molten and desulphurized ferronickel to oxidize carbon, phosphorus and other impurity elements. This process is energy intensive but new furnace technologies reduce the energy costs.Nickel Pig Iron (NPI) production is a new trend which was first developed about 50 years ago but not used commercially until some Chinese pig iron producers changed their production methods into nickel pig iron without new investments. NPI production first began in blast furnaces using low grade laterite ores imported from Indonesia, Philippines and New Guinea. The process is almost same as pig iron production. The difference is that the ore contains more nickel. The blast furnace products contain 2-10 % of nickel. The trend is to use electric arc furnace to reduce operations costs.In this study, experiments were performed in an induction furnace with graphite crucibles. Lateritic ores were employed as raw material to produce nickel pig iron from East Anatolian Region. The effect of reductant ratio, process time and flux addition was examined.East Anatolian Region raw lateritic nickel ore samples were crushed and ground by using a jaw crusher, cone crusher, roller crusher and a vibratory cup mill. Average particle size of 303 ?m was calculated by using screen analysis for the ground ore. Ore was homogenized at the end of the mill treatment process.Homogenized ore was characterized by using different analyzing techniques including XRD, XRF and AAS. Also amount of fixed carbon, volatile materials and ash in metallurgical coke were analyzed. Quartz, magnetite, hematite and magnesium chromium oxide phases and slightly nickel iron oxide.In the first experimental set, effect of reductant amount was carried out. Lateritic ores and coke were dried in dryer at 105 °C for 2 hours. 100 g ore and metallurgical coke (from 5g to 35g) were mixed and charged into an induction furnace which iscommercially designed for F9 and F10 graphite based crucibles. These mixtures were held for 25 minutes in the furnace at temperature range of 1600-1650 °C. It was observed that charged mixtures began to melt around 10th minute (1350-1400 °C) and reached the maximum temperature about 15th minute. Metallic and slag phases were obtained after smelting. Slags were discarded and grinded. Magnetic-metallic and non-magnetic parts of the slags were separated by using magnetic separation process. Magnetic parts were added to the metallic phase to re-melt. The homogenized metal buttons were characterized using XRF, AAS, EPMA techniques. P6 the sample with % 30 reductant/charged ore ratio has the highest Ni recovery efficiency as 77,76 % and also has 75.23 % Co, and 48.88 % Cr recovery. Metal concentrarions in the alloy are 3.00 % for Ni, 0.15 % for Co and 4.05 % for Cr.In the second experimental set, effect of process duration was carried out. P6 mixture was smelted in different process durations from 15 min. to 35 minutes. The same experimental and characterization procedures as in the first experimental set were employed for the second experimental set with different process times. Ni and Co concentrations in the alloy slightly change with the increase of process duration but their recovery efficiencies change rapidly with increasing in the time. The highest recoveries were achieved for the experiments conducted with the addition of 30% of metallurgical coke with 91,99 % Ni, 93.87 % Co, and 69.40 % Cr at the processes times of 35 minutes. Metal concentrations in the alloy are 3.13 % for Ni, 0.17 % for Co and 5.07 % for Cr.In the third experimental set, different amount of flux (CaO) were added as 2 %, 4 %, 6 %, 8 %, 10 % flux/charged ore ratio to sample with 10 % constant reductant/charged ore ratio. CaO addition has beneficial effect on metal recovery decreasing slag temperature. The highest recovery in nickel was performed with % 6 flux addition/charged ore by 78.18 % Ni with 66.58 % Co and 16.29 % Cr recovery with 4.47 % Ni with 0.20 % Co and 1.98 Cr concentration at 10 % constant reductant/charged ore ratio.In the fourth experimental set, different amount of flux (CaO) were added as 2 %, 4 %, 6 %, 8 %, 10 % flux/charged oreratio to sample with %30 constant reductant/charged ore ratio. The highest recovery in nickel was performed with % 30 flux addition/charged ore by 93