Çeşitli klinik örneklerden moraxella catarrhalisin izolasyonu ve identifikasyonu
Isolation and identification of M.catarrhalis from different clinical specimens
  1. Tez No: 27608
  2. Yazar: A. NEDRET KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞİR AHMET FAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET M. catarrhalis yakın zamanlara kadar üst solunum yolunun normal florası olarak kabul edilirken, son yıllarda bir çok infeksiyonda önemli patojen olarak izo¬ le edilmektedir. M. catarrhalis'i çeşitli klinik örneklerden izole etmek için 400 klinik örnek (200 balgam; 62 dış kulak yolu sürüntüsü; 42 akut otistis medialı, 56 uzun süre öksürüğü olan ve 14 akut sinüziti! çocukların nazofarenks sürüntüsü; 3 BOS; 1 kan; 1 korneal sürüntü) ve 100 kontrol grubu çocukların nazofarenks sürüntüsü bakteriyolojik kültür yöntemi ile incelendi. Koloni morfolojisine, pigment oluşumu¬ na, glikoz, maltoz, fruktoz, sukroz ve laktozu fermante etmemesine, nitrat ve nitri- ti gaz oluşturmadan redükte etmesine, 22°C de %5 defibrine koyun kanlıda, 35°C nütrient ağarda üremesine, DNase pozitifliğine göre 33 M. catarrhalis identifiye edildi, izole edilen 28 M. catarrhalis'in 5 (%53.6)'i balgam; 7 (%25)'si uzun süre öksürüğü olan, 4 (%14,3)'ü akut otitis mediali, 1 (%3,6)'i akut sinüzitli çocukların nazofarenks; 1 (%3,6)'i korneal sürüntüden izolasyonuna karşın 5 (%5)'i kontrol grubu çocukların nazofarenks sürüntüierinden izole edildi. M. catarrhalis çeşitli enfeksiyonlarda önemli bir patojen olarak düşünülme¬ lidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Isolation and identification of M. catarrhalis from different clinical spe cimens M. catarrhalis has isolated as an important human pathogen at the infecti ons in the past few years, while it has been accepted as a normal pharyngeal and nasopharyngeal flora up to recent years. The clinical specimens were exami ned by bacteriological culture methods in order to isolation of M.catarrhalis in 400 clinical specimens (200 sputum; 62 external ear way swabs; 112 nasop harynx swabs from patients with acute otitis media, long standing cough and acute sinusitis; 3 CSF; 1 blood; 1 corneal swab) and 100 control group. M. catarrhalis was identified as the following characteristics: colony morp hology including lack of pigmentation; Gram-negative diplococci; oxidase produc tion; lack of fermentation of glucose, maltose, lactose or sucrose; production of nitrate and nitrite; growth on 5% sheep blood agar at 22°C and nutrient agar at 35°C, and production of deoxyribonuclease. M. catarrhalis were isolated in 28 (7%) of clinical specimens and in 5 (5%) of control group. All 5 strains of control group were isolated from nasopharyngeal swabs of children, whereas 28 isolated of suspected materials grouped as follow:38 15 (53.6%) sputum; 7 (25%) long standing cough 4 (14,3%) acute otitis media, 1 (3.6%) acute sinusitis from nasopharyngeal swabs of children and 1 (3.6%) cor neal swab. 81.8 % of the isolates were produced beta-lactamase. It was considered that M. catarrhalis is a major pathogen in various infecti ons.