Kronik böbrek yetmezliği hastalarda işitme kaybının odyolojik olarak araştırılması
- Tez No: 17768
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada; kontrol grubunu teşkil eden yaşları 16-75 arası, yaş ortalaması; 36.7 ± 3 yıl olan 9 erkek, 6 kadın 15 normal kişi ile yaşları 14-73 arası, yaş ortalaması; 41,4 ± 15.8 yıl olan 19 erkek, 14 kadın 33 dialize girmeyen ve yaşları 15-65 arası, yaş ortalaması; 45.7 ±13.6 yıl olan 9 erkek, 7 kadın dialize giren; toplam 49 kr. böbrek yetmezlikli hasta incelendi ( Dia lize giren hastalarda dializ öncesi ve sonrası ayrı olarak ), işitme sistemi 125 Hz'den 8000 Hz frekansa kadar an ses odiyometri ve timpanometri kullanıla rak değerlendirildi. Dialize girmeyen kr. böbrek yetmezlikli hastalarda % 42, dialize girenlerde % 56 tüm hastalarda ise % 46 senrsörinöral işitme kaybı bulundu. Kr. böbrek yetmezliği ile yaş arasında anlamlı bir ilgi tesbit edildi. 50-59 yaş grubunda ki hastalar; ortalama işitme kaybı yönünden kr. böbrek yetmezlikli hastalar içerisinde en yüksek insidansa sahipti. Tüm yaş gruplarında erkeklerin lehine olan bu insidans yüksekliği; 50-59 yaş grubunda kadınların lehine idi. Dialize giren kronik böbrek yetmezlikli hastalar ile dialize girmeyen kr. böbrek yetmezlikli hastalar ve kontrol grubunda ortalama işitme seviyeleri yönünden karşılaştırılmasında; çok önemli bir istatistiksel pozitif korelasyo nun varlığı görüldül Kr. böbrek yetmezliğinde ortaya çıkan odiyolojik koklear sistem patalojisine bağlı olduğu düşünülmüştür. Dialize giren kronik böbrek yetmezlikli hastalarda ki mevcut işitme kaybı ve dializ sırasındaki işitme ile ilgili yakınmalardan; dializ yerine hastalığın bizati kendisinin ve uygulanan dializ yönteminin sorumlu olduğu sonucuna varıldı. Dr.M. Yaşar KANSAK
Özet (Çeviri)
SUMMARY "Hie aiditory sensitivity of 49 patientewith chronic renal failure was assessed I n order to determine the incidence of hearing loss and to des cribe the impairment and possible contributing factors, two groups were assessed; 33 patients who were receiving only medical treatment, 19 males and 14 females, ages ranged from 14 to 75 years, with a mean age of 41.4 ±15.8 years and 16 patients, treated by hemodialysis, 9 males and 7 females, ages ranged from 15 to 65 years, with a mean age of 45.7±13.6 years. Figteen normal patients, ages ranged from 16 to 75 years, with a mean age 36.7±19.3 years was also evaluated as control group. Audiological evaluation was perfor med using by pure-tone audiometry an tympanometry. 42 % of patients treated conservatively and 56 % of patients on hemodialysis treatment had sensorineural hearing loss. There was a high inci dence in 50-59 aged group. Statistically positive corralations between some of the blood parameters and hearing impairment. Were found. An association between hearing impairment and both the renal disease and its treatment was suggested. Dr.M.Yaşar KANSAK