Genelleştirilmiş hortum yüzeyleri üzerine
On generalized tube surfaces
  1. Tez No: 177707
  2. Yazar: MUSTAFA KÜKCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAL YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalısma dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde,tezin içerigi ile ilgili giris yapıldı. kinci bölümde, bir Lie grubunun Lie cebiri, dönmeler,transformasyon grupları ve üstel dönüsümler hakkında temel tanımlar ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde, genellestirilmis hortum yüzeylerinin karakterizasyonu ve iki parametreli hareket incelendi. Dördüncü bölümde ise, genellestirilmis hortumların analizi yapılarak sekil operatörü, asli egrilikler, Gauss egriligi, egrilik çizgisi ve geodezikler hakkında tanımlar ve teoremler ifade ve ispat edildi. Anahtar Kelimeler : Hortum, hortum yüzeyi, egrilik çizgisi, geodezik, transformasyon, üstel dönüsüm.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters. In the first chapter, the introduction is given dealing with the content of the thesis. In the second chapter, basic definitions and theorems about Lie algebra of a Lie group, rotations, transformation groups and exponential transformations are given. In the third chapter, the characterization of generalized tube surfaces is examined. In the fourth chapter, generalized tubes are analyzed, the definitions and theorems about shape operator, essential curvatures, Gauss curvature, curvature line ve geodesics are stated and proved. Keywords : Tube, tube surface, curvature line, geodesic, transformation, exponential transformation.