Çimento esaslı malzemelerin tek eksenli yük altındaki davranışının mezo düzey modellenmesi
Mesoscale modeling of cement based material?s uniaxil loading behavior
  1. Tez No: 177759
  2. Yazar: BURHAN UZBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR CÜNEYT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çimento esaslı malzemelerin tek eksenli yük altında, sayısal olarak modellenmesi için gerekli kriterler ortaya konuldu. Betonun, harç, agrega ve agrega-harç ara yüzeyi olmak üzere üç katmandan oluştuğu varsayıldı. Agrega şekli ve gradasyonu ilgili standartlarını sağlayacak şekilde sayısallaştırmanın nasıl yapılacağı üzerine duruldu. Beton kesitinin sayısal olarak simülasyonunda Lattice tipli ağ yapısı modelleme amaçlı kullanmanın avantajları vurgulandı. Sayısal olarak elde edilen numunenin şekil değiştirmesi hesaplanarak numunenin yükleme altında şekil değiştirmiş hallerinin nasıl elde edileceği belirtildi. Böylece, çimento esaslı malzemelerin zamandan bağımsız davranışı simüle edilmesinde temel kriterler ortaya kondu. Böylece, ele alınan üç fazın agrega tipi, gradasyonu ve şekline, çimento miktarı ve bileşenlerine, su miktarına, sıcaklığa, betonun hacmine ve kesit ölçülerine bağlı olarak davranışı simüle edildi. Elde edilen simülasyon sonuçlarının bazı teorileri gerçeklediği ve betonun gerilme şekil değiştirme davranışına ilişkin yeni bilgiler ortaya koyduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The required parameters for uniaxial behavior of cement based materials are considered. The concrete is assumed as a three phase material as mortar, aggregate, and aggregate-mortar interface. The shape, gradation and relevant standards for aggregate are taken into account for numerical modeling. The advantages of Lattice modeling technique are defined. The deformed shape of the specimen, according to Lattice type mesh technique, is observed under the uniaxial loading. Thus, the behavior of each three phases observed according to aggregate type, shape, and grading, cement content and ingredients, water, temperature, cross section, and volume of whole concrete. The simulation results confirmed some of the existing theories and provided new information on concrete stress and strain behavior.