Arıtma çamurlarının fiziksel ve kimyasal toprak düzenleyicisi olarak kullanımı
Application of sewage sludge as a soil physical and chemical amendment
  1. Tez No: 177758
  2. Yazar: İLKER ANGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. VAHAP YAĞANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, arıtma çamuru uygulamasının toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile arpa bitkisinin biyolojik ve tane verimine olan etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, Iğdır il sınırları içerisinde yer alan ve birbirlerinden fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından farklılık gösteren; toprak işlemeli tarım yapılan, drenaj tesisi kurulmuş ve kısmen ıslah edilmiş üzerinde tarım yapılamayan tuzlu-alkali ve rüzgar erozyonuna maruz üç ayrı arazide yürütülmüştür.Araştırmada anaerobik arıtma çamuru kullanılmıştır. Arıtma çamuru uygulama düzeyinin (Kontrol, 4, 8 ve 12 t/da) toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerine olan etkilerini belirlemek amacıyla 2004 yılında uygulama yapılan arazilerden 2005 yılında arpa ekimi öncesi, 2006 ve 2007 yıllarında ise arpa hasadı sonrası bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri alınmıştır. Arıtma çamuru uygulanan bu arazilerde 2005, 2006 ve 2007 yıllarında arpa yetiştirilmiştir.Çalışma sonucunda, toprak fiziksel ve kimyasal özellikleri ve arpa bitkisi verimi açısından en uygun uygulama düzeyinin 12 t/da olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak toprak fiziksel ve kimyasal özelliklerinin iyileştirilmesi ve toprak verimliliğinin sağlanması amacıyla kullanılacak olan arıtma çamurlarının önemli bir alternatif kaynağı olduğu ve çevre açısından olumlu katkılar sağlayacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of sewage sludge application on some soil physical and chemical properties and yield of barley plant. Research was conducted in Igdır Province of Turkey on 3 different territories, normal land, saline-sodic land and lands subjected to wind erosion, which differs from others by their physical and chemical properties.Anaerobic sewage sludge was used in this study. To determine the effects of sewage sludge application on some soil physical and chemical properties, sewage sludge was added to the land in 2004 at the rates of control, 4, 8 and 12 t da-1. Disturbed and undisturbed soil samples were taken in 2005 before barley harvest, and after barley harvest in 2006 and 2007. Barley was seeded to the soils to determine effects of sewage sludge on barley.The most effective application ratio was found as 12 t da-1. Results obtained have showed that sewage sludge is an alternative way to improve soil physical and chemical properties and productivity, as well as to protect environmental pollution.