Erzurum'da kullanılan ısıtma sisteminin maliyet analizi
Economic analysis of heating systems used in Erzurum
- Tez No: 177762
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ÇOMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Erzurum'da kullanılan ısıtma sistemlerinin ve sıcak su sistemlerinin ekonomik analizi yapılmıştır. Bunun için 6 faklı bina tipi ele alınmıştır. Çalışmada vurgulanmak istenen temel nokta; enerjinin verimli kullanımı ve bina nizamının ısı kaybına etkisidir. Bu nedenle ısıtma sistemlerinde kullanılan yakıtlar (katı, sıvı, gaz) hem ekolojik hem ekonomik yönden incelenmiş ve gerek ilk yatırım, gerek işletme maliyetlerinin analizi yapılmıştır.Isıtma sistemi olarak; doğalgazlı bireysel, doğalgazlı merkezi, fuel-oil merkezi ve kömürlü merkezi olmak üzere dört farklı ısıtma sistemi incelenmiştir. Bu çalışmada fiyat analizi; hem yeni bina tasarımı düşünülerek hem de daha önce kömürlü merkezi ısıtma sistemi olan binanın doğal gaza dönüşümü göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Maliyet analizinde ?Yıllık Eşdeğer Maliyet Metodu? kullanılmıştır.Sonuç olarak; ısıtma sistemlerinin karşılaştırılmasında merkezi ısıtma sisteminin daire sayısının artmasına paralel olarak ekonomikleştiği ve doğalgazın en ekonomik yakıt olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ısıtma sistemlerinde yakıt olarak doğalgaz kullanılmasının çevre kirliliğini azaltmak açısından önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, economic analiys of heating systems and hot water heating systems which are used in Erzurum, have been done. Therefore, buildings which is six different types, have been searched. It is important which is relation heat losses with buildings design between for using efficient of energy, in this study. The fuels (solid, liquid, gas) which are used to heating sytems had been researched both economics and ecology and had been analysed both cost of first investment and cost of operatings.Four different heating systems which are individual heating system with natural gas, cetral heating system with natural gas, central heating system with fuel-oil and central heating system with coal had been researched. In this study, both analysis of cost for building which had been designed new and analysis of changed cost of buildings which had been used central heating systems with coal, had been done. The annual aquvalence cost method are used for cost analysis.As a result of this study, when heating systems are compareted, cost of central heating systems are decreased with increased of number of flat in buildings. And natural gas is determined the cost economic fuel. Also, using of natural gas at heating systems have been important for decreasing of environmental population.